Článek
Neymar, Griezmann nebo Messi - právě tihle tři kanonýři jsou podle bookmakerů britské sázkové kanceláře William Hill na MS v Rusku nejžhavějšími favority na zisk Zlaté kopačky. Což je trofej, která se ve fotbalovém novověku přiděluje nejlepšímu střelci mistrovství světa.
Taková relikvie by se jistě nádherně vyjímala v každé soukromé síni slávy. Jenže celá ta věc má i jeden háček: Koruna krále střelců se v historii šampionátů v drtivé většině případů u dané osoby nepropojila s titulem mistra světa, což je samozřejmě pocta, o kterou se hraje v první řadě.
Tři slavné výjimky: Kempes, Rossi a Ronaldo
Tomuto pravidlu se za dvacet dosavadních turnajů dokázaly zcela a naplno vymknout jen tři čestné výjimky: V roce 1978 se stal nejlepším střelcem turnaje i světovým šampionem zároveň Argentinec Mario Kempes.
#WorldCup l Final (1978):
— Guia do Futebol (@OGuiadoFutebol) June 14, 2018
🇦🇷 Argentina 3x1 Holanda 🇳🇱
⚽ 1x0 Mario Kempes
⚽ 1x1 Dick Nanninga
⚽ 2x1 Mario Kempes
⚽ 3x1 Daniel Bertoni pic.twitter.com/TjGVtamwnq
Čtyři roky po něm Ital Paolo Rossi a v roce 2002 pak Brazilec Ronaldo, který své střelecké představení podtrhl i dvěma zásahy do německé sítě ve finálovém utkání.
1982 ⚽️ Cofio gwylio yr anfarwol Paolo Rossi sgorio tair gôl yn erbyn Brasil a dathliad Marco Tardelli ar ôl sgorio yn erbyn yr Almaen yn y rownd derfynol. #cwpanybyd #myfirstworldcup @cjwcymru pic.twitter.com/zkO95wTcDk
— GriffBed (@GriffBed) June 11, 2018
Dvakrát se stalo, že se světoví šampioni ocitli mezi mnohočetnou skupinkou, která se o titul krále střelců podělila. V roce 1962 bylo takových borců hned šest a mezi nimi brazilští mistři světa Garrincha a Vavá, ve čtveřici nej střelců MS 2010 pak figuroval Španěl David Villa.
V Itálii v roce 1934 nastřílel nejvíc gólů Nejedlý
Ve všech zbývajících 15 turnajích opanoval střeleckou tabulku kanonýr, který se obvykle do finále ani nedostal, a pokud ano, pak smutnil na poražené straně. Mezi takové patří i Oldřich Nejedlý, s 5 zásahy nejlepší střelec MS 1934 v Itálii. Právě domácí tým tehdy ve finálovém mači mužstvo Československa porazil.
#MundialesFM/ 🌎⚽️#OldrichNejedly 🇨🇿 en #Italia34 marcó 7 goles en 6 partidos, con un promedio de 1.17 goles por partido. Destaca el triplete a #Alemania🇩🇪 pic.twitter.com/jch4GthRSJ
— Fútbol Memoria (@futbolYmemoria) June 12, 2018
Už jsme zmínili Ronaldovo velkolepé střelecké představení na MS 2002, které Brazilec opentlil svými osmi zásahy. V moderní historii je v tomto směru ojedinělý, jde o nejlepší kanonýrský počin od roku 1970, kdy Gerd Müller skóroval 10krát.
Ještě intenzivnější palbu předvedl Sándor Kocsis na MS 1954 (11 gólů) a nejspíš navěky nedostižným zůstane Francouz Just Fontaine, který v 6 zápasech na MS 1958 zaznamenal dokonce 13 branek.
DID YOU KNOW 🤔
— FIFA World Cup 🏆 (@FIFAWorldCup) May 2, 2018
With 13 goals, 🇫🇷France’s Just Fontaine holds the record for the biggest individual haul at one #WorldCup tournament ⚽️👑#WednesdayWisdom pic.twitter.com/BKpARKnQjM
Salenko se vyřádil už ve skupině
Obecně platí, že ten, kdo o Zlatou kopačku usiluje, by se měl probojovat přinejmenším do čtvrtfinále, to znamená, že dostane příležitost skórovat alespoň v 5 zápasech. Ale i tady lze najít výjimku. V roce 1994 se o korunu krále střelců podělil Bulhar Christo Stoičkov s Rusem Olegem Salenkem. Oba si připsali 6 gólů, přičemž Salenko 5 z nich nastřílel ve skupině Kamerunu (6:1). Mimochodem ani tato výhra jeho týmu na postup ze skupiny nepostačila.
Two #WorldCup records in one photo. Roger Milla (42) the oldest ever goalscorer & Oleg Salenko (24) 5 goals in a match. Russia 6 - Cameroon 1. Group B. #USA94 june 28th. Stanford Stadium. @90s_Futbol @FecafootOfficie @TeamRussia #FifaWorldCup2018 @FIFAWorldCup pic.twitter.com/NOcbHMF6g2
— Football Reload (@ReloadFootball) June 8, 2018
Když jednotlivým borcům sečteme jejich góly napříč všemi turnaji, na nichž startovali, zjistíme, že nejlepším kanonýrem historie MS je Němec Miroslav Klose. Absolvoval 4 turnaje, v nich 24 utkání - a zapsal si celkem 16 gólů.
Gostei de um vídeo @YouTube https://t.co/AX9PmgVDLM Klose's 16 World Cup Goals - World Record
— iFrene7ic (@TheOsaki) June 10, 2018
Předstihl tak Brazilce Ronalda (16) a německou star 70. let Gerda Müllera (15). Hned za nimi najdeme v tabulce už zmíněného Justa Fontaina se 13 góly z jediného turnaje, jiného už se neúčastnil.
Kocsis se zasekl ve špatnou chvíli
Pokud se u nejlepších kanonýrů historie MS podíváme na přepočet, kolik gólů dokázali v průměru nastřílet na jeden zápas, pak primát patří Maďaru Sándoru Kocsisovi, který v 5 mačích skóroval na MS 1954 celkem jedenáctkrát, což dává průměr 2,2.
18. SANDOR KOCSIS 🇭🇺
— Rob Fielder (@ademir2z) June 14, 2018
Striker (54 🥈) 5 games, 11 goals
Known as the Golden Head as a result of his prowess in the air, Kocsis scored an incredible 11 goals in 1954. Forming a superb partnership with Ferenc Puskas, the two prolific marksmen terrified defences for the Magyars. pic.twitter.com/9obrfyfFlm
Začal hattrickem proti Jižní Koreji, hned 4 góly ve skupině nastřílel týmu NSR, dva góly přidal proti Brazílii a další dva do sítě Uruguaye. Famózní střelecké představení - Kocsis skóroval v každém utkání na turnaji minimálně dvakrát... Tedy kromě zápasu nejdůležitějšího, finále.
Listemde 3. Sıra: Macaristan 2 - 3 Batı Almanya ⚽ 1954 Dünya Kupası Final Karşılaşması - İsviçre https://t.co/QQjfMX4BBG
— 🇵🇹 Fırat Ayrılık 🇪🇦 (@FiratAyrilik) June 11, 2018
V něm se Němci Maďarům pomstili za drtivou porážku ve skupině 3:8. A přestože i zápas o zlato rozehráli Maďaři skvěle, v 8. minutě vedli 2:0, tým kolem Fritze Waltera zvítězil 3:2 a Sándor Kocsis tentokrát vyšel naprázdno. A zařadil se mezi borce potvrzující pravidlo, že spojit korunu krále střelců se světovým zlatem je kousek, který se zrodí opravdu jen výjimečně. Tak co letos v Rusku?