Článek
Po zimě bez sněhu a jaru s malým množstvím deště se už v květnu množství srážek vrátilo zpátky k normálu. Měsíční srážkový úhrn byl podle Českého hydrometeorologického ústavu 74 mm. To je těsně nad hranicí starého normálu, který dělá 64 mm.
Během června pak srážkově bohaté období pokračovalo. V některých místech vysoký srážkový úhrn způsobil povodňovou situaci. Například na Kolínsku napršelo podle ČHMÚ za druhý červnový víkend přes 115 litrů na metr čtvereční.
Kolik zatím napršelo v červnu? V mapě je zobrazen srážkový úhrn od 1. 6. do 22. 6. 08:00 2020 ráno. Všimněte si...
Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Pondělí 22. června 2020
Aktuální situace sucha
Podle portálu Intersucho je povrchová vrstva půdy nasycená natolik, že v ní není sucho momentálně vůbec sledováno.
Půda má povrchovou a hlubší vrstvu. Povrchová se nachází 0-40 cm pod povrchem, hlubší pak 40-100 cm. Nasycení obou vrstev vláhou je různé.
V hlubší vrstvě je pak 83 % území bez sucha. Vyskytuje se jen v několika oblastech. Například v Krušnohoří a jeho podhůří, na Olomoucku či Krnovsku. Ve všech případech jde o oblasti s dlouhodobým problémem se suchem.
„V uplynulém týdnu pokračovalo výrazně vlhké počasí, které přineslo značné srážky, a to i nad 100 mm za týden,“ píše portál Intersucho. „Tento týden se již počasí uklidní, ale stále se dočkáme přeháněk. V následujících 10 dnech neočekáváme výskyt půdního sucha s výjimkou malých lokalit.“
Porovnání výšky hladiny na řece Moravě na posledním jezu, než řeka opustí území ČR. Vzhledem k absenci sněhu i srážek byl téměř celé jaro pohled na řeku skutečně tristní. Hladinu zvedly až současné intenzivní deště. Aktuální stav její výšky je 430 cm a průtok 365 m3/s. pic.twitter.com/xdiEGIpxR7
— www.intersucho.cz (@Intersucho) June 22, 2020
V celkovém půdním profilu 0-100 cm se sucho momentálně nachází na 2,5 % krajiny. Letos takto nízká úroveň sucha v České republice zatím nebyla.