Článek
Podle agentury DPA jsou nejvíc postiženy provincie Golestán a Mázandarán na severu země, které se se záplavami potýkají už týden. Dále provincie Fárs na jihu a Chúzestán a Chorramábád, hlavní město provincie Lúrestán, na jihozápadě.
Deště v Íránu stále trvají a meteorologové vydali varování před povodněmi i v dalších provinciích.
Záplavy jsou hlášeny také z pohraniční oblasti mezi syrským severem obývaným Kurdy a Irákem. Tamní hraniční přechod Semalka byl v pondělí uzavřen, protože dva pontonové mosty vedoucí přes řeku Tigris se nedají použít. Přechod v minulých dnech využívali zahraniční novináři, aby se dostali k místu posledního boje proti Islámskému státu v Baghúzu.
Iran - Shiraz
— Iran_Panorama (@rezahoseanirad3) March 25, 2019
The Iranian regime reports at least 17 people died in Shiraz.
But Social media reports indicate a high number of fatalities.#Iran #40YearsOfFailure https://t.co/THiqrxrqd3 pic.twitter.com/Tt31bjupOc
Íránský prezident Hasan Rúhání v pondělí vyzval úřady v zasažených provinciích, aby byly ve stavu nejvyšší pohotovosti. Viceprezident Ešák Jahangírí svolal krizové zasedání vlády.
Povodně mají i první politickou oběť. Guvernér provincie Golestán byl odvolán, protože se po záplavách v provinční metropoli Gorgán nevrátil z dovolené.
Na pomoc záchranářům byla povolána také armáda a revoluční gardy. Hasiči a týmy Červeného půlměsíce jsou přetíženy. Kvůli nepříznivému počasí bylo zrušeno několik vnitrostátních letů.
Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval Íránce, aby pomohli v severních provinciích Golestán a Mázandarán. V Golestánu je postiženo až 56 000 lidí a další stovky v Mázandaránu.
Podle státní televize bylo nejvíce mrtvých zabito, když se pokoušeli povodně natočit na telefon.
V loňském roce připravily povodně o život nejméně 30 lidí v íránské provincii Východní Ázerbájdžán, informuje agentura AP.