Článek
Bývalý soudce Jiří Berka chce po státu finanční odškodnění. Důvodem je, že mu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových letos na jaře narychlo prodal stavební parcelu v Ústí nad Labem, kterou řadu let vlastnil.
Jiří Berka žádá tuto náhradu poté, co mu sice olomoucký vrchní soud potvrdil za zmanipulované konkursy trest sedmi let vězení a propadnutí majetku, avšak později Nejvyšší soud druhou část trestu zrušil.
Jenomže stát zmíněný Berkův pozemek o rozloze téměř 900 metrů čtverečních loni v srpnu na základě původního rozsudku prodal. Noví majitelé za ni v elektronické aukci zaplatili 498 tisíc korun.
„Výnos z tohoto prodeje byl následně odveden na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti pro odškodňování obětí trestných činů,“ uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.
Jiří Berka se nyní obrátí na Ministerstvo spravedlnosti. A chce získat odškodnění.
„Žádost je připravená,“ potvrdil pro Seznam Zprávy Berkův advokát Rudolf Axmann. „Pošlu ji o víkendu na Ministerstvo spravedlnosti,“ doplnil s tím, že Jiří Berka v tomto dokumentu žádá o finanční kompenzaci ve výši zhruba 500 tisíc korun.
Vedle Berky se zmíněné rozhodnutí Nejvyššího soudu dotklo ještě dalších odsouzených - Daniela Thonata, Petra Tuhého, Karla Melichara a Miroslavy Melicharové.
Tuhému už Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podobně jako Berkovi prodal poloviční podíl u rodinného domu v Libkovicích pod Řípem. Za 569 700 korun si ho podle Ležatky koupila Tuhého žena. Další odsouzení zřejmě o žádný majetek nepřišli.
Jiří Berka byl obviněn, že se jako soudce podílel na zmanipulování konkurzů více než deseti firem. Celková škoda byla podle obžaloby 264 milionů korun. Vše odstartovalo na jaře roku 2003, kdy policie skupinu odhalila v souvislosti s podezřelým konkurzem Union banky.
Po celou dobu, než soud vynesl pravomocný rozsudek, stát vyplácel Berkovi nárok na polovinu soudcovského platu. Celkově mu byla vyplacena hrubá mzda ve výši 8 975 828 korun.