Článek
Použití jedlého hmyzu v potravinářství však dosud není legislativně upraveno. Proto cvrčci ani cvrččí mouka nejsou považováni za alergen i přesto, že četné alergie se mezi lidmi již objevují. Úskalí mohou alergici nacházet i v tom, že chybí řádné značení hmyzu v potravě, na vině je opět legislativa. „Každý provozovatel potravinářského podniku, což je i chovatel, který něco produkuje za účelem konzumace a spotřeby, by měl v provozu mít funkční příručku správní, výrobní a hygienické praxe,” říká konzultantka v oblasti speciálních potravin v rámci legislativního práva Ivana Kabelková. Na jejím základě by se pak měli provozovatelé řídit stanovenými pravidly. V současné době je v Česku 7 cvrččích farem, které hmyz pro užití v potravinářském průmyslu exportují.
Cvrččí mouka je podle těch, co ji v potravinách okusili, chuťově neutrální, snadno zaměnitelná s pšeničnou. Na první pohled lze rozdíl spatřit především v barvě. „Barva bude zřejmě výrazně tmavší, ale jinak sypká směs by měla být odpovídající té obilné,“ popisuje mouku specialistka.
Podle výživového poradce bude oblíbenost hmyzu jakožto potravy i nadále narůstat. „V minulosti jsme trendy zaznamenali u různých typů potravin, jako jsou zelené potraviny, chia semínka a tak dále. A tohle je další trend. Zájem je, zájem roste, je otázkou, kam až se dostaneme,” hodnotí oblíbenost hmyzí potravy výživový poradce Lukáš Vrána.
Lze cvrčky považovat za superpotraviny? A co to vůbec znamená? Rozhovor se specialistkou na legislativní právo i s výživovým poradcem najdete v úvodním videu. Rozhovor je součástí pořadu Rodinka. Ten můžete sledovat každý všední den od devíti hodin na Televizi Seznam.
Návod k tomu, jak televizní kanál naladit, najdete zde.