Článek
Malé pozemky a garáže i velké kancelářské objekty. To vše plánuje Česká pošta postupně prodat. Celkem to bude zhruba sto nemovitostí napříč Českem. Řadu objektů už pošta nepotřebuje, další nevyhovují nárokům současného provozu.
„Máme přesný proces, jak se budovy mohou prodávat. Bude to formou dražby. Vždy tam musí být znalecký posudek. Cena určená znaleckým posudkem bude tvořit nejnižší vyvolávací cenu a potom jdeme formou transparentní dražby. Kdo nabídne nejvíc, ten tu budovu získá. Očekávaný příjem je více než jedna miliarda korun,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys generální ředitel České pošty Roman Knap.
Prostor velikosti garsonky pro každého zaměstnance
Jeden z největších objektů, které dá pošta na trh, je administrativní část poštovní centrály v ulici Politických věznů v Praze 1. Samotná hlavní pošta v historické části v Jindřišské ulici zůstane zachována.
Provoz a náklady jsou v této budově zhruba 40 milionů ročně.
„Provoz a náklady jsou v této budově zhruba 40 milionů ročně. Když si přepočtete plochu těchto budov na jednoho zaměstnance, tak se dá s nadsázkou říct, že každý zaměstnanec má v centru Prahy prostor o velikosti malé garsonky. To prostě nejsou efektivní prostory, kde se lidé potkávají, kde mohou efektivně komunikovat, pracovat, které stojí přiměřené peníze,“ uvedl šéf pošty.
Z utržených peněz státní podnik zafinancuje výstavbu nové centrály. Jednou z variant jejího umístění je pozemek pošty u Poděbradské ulice v Praze 9. Ve hře jsou také Malešice, kde má Česká pošta parcely poblíž svého třídícího centra.
Plzeňská je už vyklizená, na řadě je Třeboň
K prodeji Česká pošta již nachystala i nedávno vyklizenou pobočku v Plzeňské ulici v Praze 5. Změna majitele nastane v budoucnosti rovněž u pošt umístěných v nevyhovujících starých domech. To je podle Knapa například v Třebíči. Pošta je tam sice v centru města, ale v historickém domě, kde není ani výtah.
Už minulý rok prodal státní podnik areál bývalého kláštera svatého Gabriela v Praze 5 za 353 milionů korun.
Napnutý rozpočet
Česká pošta přichází se záměrem na prodej svých realit v době, kdy řeší napnutý rozpočet. Zákonnou podporu od státu ve výši 1,5 miliardy korun ročně na zajištění základní poštovní služby Česká pošta od roku 2018 nedostává. Dotaci totiž stále ještě neschválila Evropská komise. Pošta chybějící finance vykrývá více než pětimiliardovým úvěrem od soukromých bank.
Do toho se Česká pošta potýká s prohlubujícími se ztrátami. Loni prodělala 1,4 miliardy korun. Český telekomunikační úřad zároveň příští rok vyhlásí nový tendr na držitele poštovní licence, který zajišťuje univerzální poštovní službu. Na licenci si brousí zuby i konkurenti pošty typu Zásilkovny nebo Poštovní novinové služby.