Článek
V Keni byl pochován poslední samec nosorožce bílého severního na světě. Přibližně pětačtyřicetiletý Sudán zemřel v keňské rezervaci 20. března a musel být utracen kvůli zhoršujícímu se zdraví.
Smutečního obřadu se zúčastnily desítky lidí a nad pietním místem vlála i česká vlajka - to proto, že čeští odborníci ze zoo ve Dvoře Králové jsou do záchrany vymírajícího druhu zapojeni.
Projev na obřadu měl keňský ministr turismu Najib Balala. Uvedl, že jeho vláda musí učinit radikálnější kroky k ochraně zvířat, která jsou obětí obchodu se slonovinou.
„Naše vláda je zajedno v tom, že musíme zavést represivní opatření, která by postihla ty, již zabíjí naši zvěř. Proto prosazujeme zavedení doživotních trestů pro lidi, kteří kvůli slonovině zabíjí. Slonovina patří slonům a nosorožcům, ne lidskému konzumu,“ řekl Balala během pohřbu.
Zároveň vyzdvihl fakt, že obchod se slonovinou nedávno zakázala Čína, a dodal, že totéž by mělo platit napříč světem.
Po Sudánově smrti zbývají ze světové populace nosorožců bílých severních pouze dvě samice, které také žijí v keňské rezervaci.
Obě patří právě zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Ta je do Keni spolu se Sudánem a dalším samcem Sunim odvezla v roce 2009.
Přesun nosorožců do jejich přirozeného prostředí měl pomoci přirozené reprodukci.
Po smrti Sudána nyní jediná naděje na záchranu téměř vyhynulého druhu spočívá v umělém oplodnění zbývajících dvou samic.