Článek
Nejvyšší soud rozhodl v případu odměny pro Jiřího Schwarze – rozhodce, který řešil známý miliardový spor státu s firmou Diag Human, v němž jde o zmařený obchod s krevní plazmou.
Jak zjistily Seznam Zprávy, soud odmítl dovolání, které Schwarz v této kauze podal před více než rokem a půl. Udělal to poté, co soudy nižších instancí rozhodly, že mu nemůže být odměna vyplacena.
Přitom u dalších dvou rozhodců – právníka Milana Kindla a bývalého šéfa Hospodářské komory Petra Kužela – byl verdikt opačný. Oběma již byla odměna převyšující tři miliony korun soudy potvrzena. A následně také Ministerstvem zdravotnictví vyplacena.
Jenže v případě Schwarze soudy řekly, že nemá žalovat Ministerstvo zdravotnictví, ale firmu Diag Human. Kauza doputovala až k Nejvyššímu soudu a ten nyní rozhodl.
„Dovolání bylo odmítnuto. O dalšímu postupu budeme informovat v pondělí, až si rozhodnutí detailně prostudujeme,“ uvedl pro Seznam Zprávy advokát Jiří Kovanda, který Schwarze zastupuje. S tím, že toto rozhodnutí právě v pátek obdržel.
Další detaily z rozhodnutí Nejvyššího soudu tak zatím nejsou známy. Schwarz by nyní mohl podat ještě ústavní stížnost a poté se případně obrátit na Evropský soud pro lidská práva.
Důvodem, proč celá věc dospěla až k soudnímu sporu, byl fakt, že se někdejší kabinet premiéra Bohuslava Sobotky nedokázal dohodnout, na jakou odměnu mají nárok.
Politici z hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který byl v Sobotkově vládě ministrem financí, nechtěli odměnu celkově přesahující 9 milionů korun vyplatit.
A tak je Schwarz více než sedm let bez odměny za práci, kterou odvedl. Právě v polovině roku 2013 vydali rozhodci usnesení, jímž arbitráž zastavili.
Usnesení odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.
Mezi firmou Diag Human a státem ale probíhá ještě mezinárodní arbitráž. Ta by mohla skončit v průběhu příštího roku.