Článek
Poslední německý vzkaz na rozloučenou zachytila 7. května 1945 britská vládní zpravodajská a špionážní organizace GCHQ (Vládní komunikační ústředí). Ta ho teď po 75 letech poprvé zveřejnila při příležitosti oslav Dne vítězství, tedy konce druhé světové války v Evropě.
„Britští vojáci vstoupili na území Cuxhavenu 6. května ve 14 hodin. Odteď se přerušují všechna radiová spojení. Přeji vám jen to nejlepší, poručík Kunkel. Navždy ukončujeme vysílání. Hodně štěstí. Sbohem.“ Tato poslední slova uzavírala vzkaz německého poručíka Kunkela, autora poslední německé zprávy zachycené britskou stranou. Několik chvil poté se před domem vzdal britským vojákům.
To mark #VEDay75 our Historian Tony Comer tells an untold tale from our archives.
— GCHQ (@GCHQ) May 8, 2020
For the first time he reveals the final messages intercepted by GCHQ from a German communications network in the days leading up to #VEDay ⬇️ pic.twitter.com/K7hLcN9c1J
Jedním z posledních odposlechnutých vzkazů byl i ten ze 4. května 1945. Voják nacházející se na dánském pobřeží se v něm ptá, zda někdo z jeho kolegů ovládajících radiokomunikaci nemá navíc nějaké cigarety. „Já nemám žádné,“ odpovídá mu jiný voják.
„Tyto přepisy nám umožňují alespoň trochu nahlédnout do běžného života lidí zapojených do válečné mašinerie,“ uvedl v souvislosti se zveřejněnými záznamy historik Tony Comer z Vládního komunikačního ústředí.
Nacisté za války využívali ke komunikaci šifrovací stroj Enigma pod krycím názvem Brown. Analytikům Spojeného království se systém podařilo prolomit v roce 1940 a německé zprávy pomocí něj dešifrovali až do konce války v roce 1945.