Článek
Poslanci ve dnešním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.
Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun, celkovými výdaji 1808,3 a příjmy 1488,3 miliardy korun. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.
Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu. Peníze chtějí brát například z odvodů do EU, z podpory agropotravinářského komplexu, z dotací na obnovitelné zdroje nebo z peněz na obsluhu státního dluhu.
Občanští demokraté předložili návrh, který má v souhrnu ušetřit výdaje za 80,8 miliardy korun. Poslanec ODS Jan Skopeček připomněl, že jsou to úspory téměř ve výši dopadů schváleného daňového balíčku na státní rozpočet. Jenom na platech ve státním sektoru chce ODS ušetřit asi 17 miliard korun, pět miliard chce vzít z dotací na obnovitelné zdroje, z neinvestičních nákupů chce odebrat téměř 23 miliard korun.
Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) navrhla odebrat z rozpočtu ministerstva obrany deset miliard korun. KSČM škrtem v rozpočtu ministerstva obrany podmiňuje svou podporu pro rozpočet. Snížení armádního rozpočtu odmítli už dříve premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Poslanec ODS Jakub Janda se přihlásil ke svému návrhu, kterým chce spolu s dalšími stranickými kolegy odebrat dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu. Označil ji za naprosto nepřijatelnou položku a stejně jako dříve tak i dnes označil svaz za pofidérní spolek.
„Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti,“ komentoval už dříve tento návrh předseda KSČM Vojtěch Filip. „Nejsme trapní, jsme zásadoví, žádnou historii nepřekrucujeme na rozdíl od vás a vašich soudruhů ve svazu,“ řekl dnes Janda. S obdobným návrhem přišel i sociální demokrat Václav Votava, který chce ČSBS odebrat tři miliony korun. Naopak Jiří Kobza (SPD) chce svazu bojovníků tři miliony korun přidat a stejnou částku chce přidat i Československé obci legionářské.