Článek
Debata o tom, zda by Česká republika měla navzdory vládní odmítavé politice k migrantům udělat humanitární gesto a přijmout aspoň 50 sirotků z řeckých uprchlických táborů, se ve středu dostala i na schůzi Poslanecké sněmovny.
Do programu se ji podařilo dostat poslancům TOP 09, kteří navrhovali usnesení s výzvou pro Babišovu vládu, aby osiřelé děti přijala.
Premiéru Babišovi to navrhla už v létě někdejší lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, ale předseda vlády děti odmítl.
Své argumenty, co tomu brání, sdělil například v rozhovoru pro Seznam.
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jednání ve Sněmovně a postoj Sněmovny má mít apelativní význam a nenabídne žádný konkrétní mechanismus pro přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali ČR před celým světem ostudu,“ uvedl už v úterý Kalousek.
„Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů v Řecku dle vlastního výběru a zajistila jim dostatečnou péči,“ tak zněl návrh usnesení TOP 09, který ale poslanci neschválili. Proti byly SPD, KSČM a 25 poslanců hnutí ANO.
Sněmovnou naopak prošlo usnesení, které navrhoval komunista Zdeněk Ondráček. „Poslanecká sněmovna bere na vědomí informaci ministra vnitra a ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka o postoji ČR ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby do 15. 11. 2018 předložila Sněmovně stanovisko vlády, se kterým se zástupce ČR zúčastní jednání o přijetí globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci ve dnech 10. a 11. prosince 2018 v Marrákéši,“ přijala Poslanecká sněmovna 125 hlasy.
Poslanci schválili i část usnesení Pirátů, které uvádí, že „Poslanecká sněmovna připomíná potřebu efektivního řešení nelegální migrace, zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémům, které k nelegální migraci vedou“.
Primárně poslanci jednali o dvou dokumentech. Jedním je globální pakt o bezpečné, řízené a legální migraci. Druhým je globální pakt o uprchlících.
Debatu v Poslanecké sněmovně jsme sledovali v přímém přenosu v úvodu tohoto textu a také v následujícím textovém přenosu.