Hlavní obsah

Žena z vrátnice líčí zneužívání podpory na invalidy: „Je to výhodný byznys“

Hana Máčková se s prací ve firmě, která podle ní prováděla „podfuky“ s lidmi, raději sama rozloučila. Video: Tým Ve stínu, Seznam Zprávy

Článek

V nové epizodě projektu Takoví jsme vyprávějí dvě ženy, které spojuje zkušenost s nízkými platy nebo partnerem v dluzích. Jedna je přitom optimistka a druhá vidí skoro všechno černě.

Ještě před rokem 1989 se Hana Máčková z Lysic na Blanensku vyučila obuvnicí, potom začala pracovat v podniku Svit ve Zlíně. Když firma zkrachovala, střídala různé profese, dělala třeba v pekárně. Kvůli zdravotním problémům ale skončila v částečném invalidním důchodu. Najít dobrou práci pak bylo ještě těžší.

V posledních letech měla paní Hana zaměstnání přes pracovní agenturu. A zakusila, jak někteří podnikatelé zneužívají státní příspěvky pro lidi se zdravotním postižením nebo jak nutí zaměstnance pracovat delší dobu, než za kterou jim pak zaplatí.

„Jsou tam různé podfuky. Do výkazu se zapíše jenom šest hodin, my ale pracujeme dvanáct hodin. Neproplácejí se příplatky za noční,“ popisuje Máčková v rozhovoru pro projekt Takoví jsme, který zahrnuje výpovědi dvanácti různých Čechů a je součástí pořadu Ve stínu.

Některé firmy podle ní chtějí zaměstnávat invalidní důchodce spíš „na papíře“ a vyžadují od lidí výkon jako od zdravého člověka.

„Je to pro ně velice výhodný byznys,“ poznamenává Máčková, která se v předchozí práci vůči zneužívání ohradila a následně tam skončila dohodou. „Vedoucímu té poslední firmy jsem řekla všechno, to si nemohou dovolovat. Radši mi dal nějakou hotovost bokem a podstrčil mně i výpověď,“ vypráví žena.

Projekt Takoví jsme

Foto: Seznam Zprávy

Názory, problémy a zkušenosti lidí z celého Česka.

Sondy do názorů dvanácti Čechů a Češek z různých koutů země ve speciálním projektu pořadu Ve stínu, v audiu i videu. Volné rozhovory doplněné o průzkumy veřejného mínění s komentáři zástupce agentury Ipsos.

Publikované díly:

1. díl: Pendlerka z Černovic u Holýšova a volička Pirátů z Orlové - o výhodném dojíždění za prací v pohraničí, těžkém hledání práce na Ostravsku a rozdílných názorech na Andreje Babiše.

2. díl: Mechanik z Plzně a učitel po sedmdesátce z Jihlavy - o důvěře v současné politiky, práci v důchodovém věku nebo nostalgii po období před listopadem 1989.

3. díl: Aktivistka z Brna a vozíčkář z Frýdlantska - o strachu ze změny klimatu a dobrovolné sterilizaci, závisti vůči postiženým nebo strachu z migrantů.

4. díl: Vrátná z jižní Moravy a seniorka z Prahy - o zneužívání podpory pro invalidy nebo odmítání dalšího přijímání lidí z Ukrajiny.

5. díl: Policista z Olomouce a strojvůdce z České Třebové - o práci v jiném oboru, než vystudovali, nebo o podpoře komunistické strany.

Projekt bude pokračovat 6. dílem, který vyjde 26. ledna 2025.

Zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením mají v současnosti nárok na měsíční příspěvek, který se skládá se ze tří složek - paušálního příspěvku 1000 korun, mzdové složky do 15 700 korun a navýšení příspěvku o náklady na pracovní asistenty a dopravu, nejvýše do 16 700 korun.

Proti zneužívání příspěvků na zdravotně postižené je namířená novela zákona o zaměstnávání, kterou v listopadu schválila Poslanecká sněmovna. Týká se hlavně zastropování příspěvku na dopravu a pracovní asistenty, upozornil v rozhovoru pro pořad Ve stínu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Paní Hana nakonec našla místo vrátné pod bezpečnostní agenturou v Brně a v novém zaměstnání je spokojená. „Finančně je to nejlepší, co jsem kde byla,“ pochvaluje si.

I přes své dřívější problémy v práci nebo trpkou zkušenost s předlužením, které v minulosti postihlo jejího partnera, se žena po padesátce cítí spokojená. „Bydlet mám kde, snažíme se, veškeré poplatky taky zaplatíme. Dluhy nemám,“ zhodnotila.

Rok voleb

Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.

O poznání pesimističtěji vnímá svět kolem sebe druhá žena, která v epizodě vystupuje, seniorka z Prahy Dita Mejtská. K důchodu si přivydělává jako telefonistka u zdravotnické firmy, trápí ji ale nízké mzdy pro některé pozice ve státní sféře. Její dcery pracují jako terénní pečovatelky, což je náročné, ale špatně placené zaměstnání.

Podle Mejtské se celkově podceňuje práce méně kvalifikovaných lidí. „Jsou to uklízečky, jsou to kuchařky, většinou to nejsou úplně jako vysokoškolsky vzdělaní lidé. Tak se jim řekne: ‚No dobře, to jim stačí‘,“ postěžuje si.

Plnou verzi rozhovorů s oběma respondenty najdete v audiu, které je umístěné v úvodu článku. Průzkum k tématům, o nichž jsme v rozhovorech mluvili, podrobněji rozebíráme se zástupcem agentury Ipsos ve videu, které je rovněž na začátku článku.

Tvůrci pořadu Ve stínu

Vydání 15. 12. 2024

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Editoři: Braňo Pažitka, Tomáš Pergler

Střih a sound design: David Kaiser

Kamera a zvuk: Braňo Pažitka, Jakub Vaňo

Režie: Jiří Marek

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované