Hlavní obsah

Záhada čtyřicetinásobku. Proč město nechalo politiky vydělat na sadech

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

V havířovských Životicích se stále pěstují jablka. Přes sady je ale naplánovaný obchvat a vedení města mluví o „rozvojové ploše“.

Článek

Poslanec za ANO a manželka bývalého hejtmana prodali ztrátové ovocné sady městu Havířov za desítky milionů korun. Předchozí spoluvlastník trvá na tom, že je původně koupili jen za milion.

V jedné z prvních epizod pořadu Ve stínu jsme loni na podzim upozornili, že město Havířov nechalo vydělat dvojici politiků, když od nich koupilo nerentabilní sady s jablky za 43 milionů korun. Prodávajícími byli poslanec za hnutí ANO Stanislav Fridrich a manželka bývalého moravskoslezského hejtmana a europoslance ODS Evžena Tošenovského.

Vypadalo to jako extrémně výhodný obchod –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podle veřejně dostupné smlouvy si dvojice sady v havířovském předměstí Životice pořídila v roce 2011 za pouhý milion korun.

Reportáž z jednání zastupitelstva Havířova, kde zaznělo i téma sadů.Video: Seznam Zprávy

Fridrich i Tošenovský však tuto částku zpochybnili a tvrdili, že zaplatili mnohem víc. Zároveň nechtěli prozradit kolik a odvolávali se na závazek mlčenlivosti ve vztahu k předchozím majitelům.

Přes území sadů se přitom dlouhá léta plánuje silniční obchvat Havířova. Současné vedení města, které stavbu obchvatu prosazuje, však o sadech a jejich hospodaření a budoucnosti mluví jen v náznacích. Jak ukazuje reportáž z prosincového jednání zastupitelstva, kterou můžete sledovat v přiloženém videu nebo poslouchat jako podcast, havířovská opozice marně usiluje o jasné odpovědi.

Týmu pořadu Ve stínu se nicméně podařilo vypátrat oba předchozí vlastníky sadů. Do případu sice také nevnesli jasno, jeden z nich, Dušan Kokoška ale trval na tom, že se sady Fridrichovi a Tošenovského manželce prodaly opravdu jen za milion korun.

Foto: Sbírka listin/Jakub Velička, Seznam Zprávy

Pasáž kupní smlouvy z roku 2011 o převodu podílech ve společnosti Sady Životice.

„Kupní smlouvu jsme udělali takovou a za takové peníze jsme jim to převedli,“ řekl Kokoška s odkazem na cenu uvedenou v kupní smlouvě z roku 2011, která je veřejně dostupná ve Sbírce listin.

Odborník v pěstitelství Kokoška získal v sadech podíl během privatizace na začátku 90. let a vedl jejich provoz i pár let poté, co svoji polovinu prodal Stanislavu Fridrichovi a manželce Evžena Tošenovského.

Nynější slova politiků, že skutečná kupní cena za sady z roku 2011 je zanesená v neveřejných smluvních dodatcích nebo že utajení vyšší částky mohlo souviset s obavami prodávajících ze závisti, označil Kokoška za úsměvná. Pozastavil se také nad cenou, za kterou Fridrich a manželka Tošenovského sady prodali městu Havířov.

„Je tam zarážející jedna věc. Že se někomu podařilo prodat za ty peníze krachující firmu,“ uvedl Kokoška.

Vedení města Havířov nicméně odkazuje na odborné posudky, které sady ohodnotily nad sumu 40 milionů korun.

Rozhovor s Dušanem Kokoškou

Mluvil jsem nedávno s panem Fridrichem a panem Tošenovským o Sadech Životice, které jste jim v roce 2011 prodával. Je tam zajímavá věc, kterou zatím nikdo nebyl schopen vysvětlit, a to kupní cena milion korun, která je ve smlouvě ve Sbírce listin. Pan Fridrich říkal, že tam byly ještě nějaké další ceny nebo nějaká další částka, která neprošla touhle smlouvou. Můžete mi to nějak vysvětlit?

Ne, já nemám co dál říct.

Sady Životice každopádně vykazovaly v posledních letech ztráty. Město Havířov muselo do dvou firem, které sady vlastní a provozují, jen několik měsíců po jejich nákupu poslat sedm milionů korun, aby zůstaly provozuschopné.

Špatnou výnosnost životických sadů zdůrazňoval také jejich druhý bývalý spolumajitel Andrej Milčák, který svůj podíl před necelými čtrnácti lety prodával současně s Dušanem Kokoškou.

Foto: Jakub Velička, Seznam Zprávy

Vyznačení pozemků patřících společnosti Sady Životice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Producent a plánovaného obchvatu Havířova.

„Dělat v této oblasti sadařinu je nerentabilní,“ uvedl Milčák, který byl před odchodem do penze advokátem v Bohumíně. Odkazoval hlavně na nepředvídatelnost počasí a jeho dopady na úrodu.

Právě kvůli ztrátovosti se podle něj společně s Kokoškou rozhodli sady prodat. Nabídli je několika sadařským firmám, ale bez úspěchu. Až prý náhle zájem projevili Fridrich a Tošenovský. „Najednou se objevili, my jsme byli rádi, že to postoupíme a je to hotové,“ řekl Milčák.

Rozhovor s Andrejem Milčákem

Když jste se v roce 2011 rozhodovali, jestli sady dál držet nebo prodat, už jste se rozhodovali pod vlivem toho, jestli tam teda sady budou, nebo nebudou protnuté obchvatem?

To je souhra všech okolností. Bylo vidět, že on (Dušan Kokoška, druhý spolumajitel –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pozn. red.) už nechce ani já moc jsem nechtěl tu činnost vyvíjet. Tak jsme se rozhodli, že to prodáme.

Spekulace o skutečné výši kupní ceny z roku 2011 tento bývalý spolumajitel sadů nerozptýlil. „Vždycky je to obchodní tajemství,“ uvedl.

Podle Milčáka město Havířov sady koupilo proto, aby se tamní pozemky mohly jednou převést na stavební. Tomu by nasvědčovala i slova bývalého primátora Havířova a nynějšího moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO), který po nákupu sadů mluvil o tom, že Havířovu chybějí „rozvojové plochy“.

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované