Článek
Podle průzkumu agentury Ipsos pro pořad Ve stínu souhlasí většina lidí s názorem, že Česko by už nemělo přijímat uprchlíky z Ukrajiny.
Když Dita Mejtská z Prahy mluví o svých dojmech ze světa kolem sebe, vypočítává hlavně to, co jí chybí nebo vadí. Jakoby se z jejího pohledu všechno vyvíjelo k horšímu, ať už jde třeba o rušení pěší zóny u Václavského náměstí nebo o nízké platy státních zaměstnanců.
Plynule pak přechází ke kritice pomoci Ukrajincům, kteří se po ruské invazi uchýlili do Česka. Líčí třeba svůj údiv nad tím, jak na dětských hřištích vidí hodně ukrajinských žen s malými dětmi.
„Ty se musely už narodit tady. To není tak, že by přijely s těmi malými dětmi,“ zdůrazňuje seniorka v rozhovoru pro speciální projekt Seznam Zpráv Takoví jsme, který přibližuje názory lidí z různých částí Česka a je součástí pořadu Ve stínu.
Lidé z Ukrajiny podle ní čerpají v tuzemsku „všechny možné výhody“, i když by jim měly pomáhat ukrajinské úřady, zvlášť pokud se válčí jen na malých částech území státu. „Přijde mi to tak, že Ukrajina je fakt velká země a o tyhle lidi by se měla postarat Ukrajina sama,“ dodává Dita Mejtská.
Podobně kritické názory na pomoc Ukrajincům mají poměrně silné zastoupení v celé společnosti. Vyplývá to z mimořádného průzkumu, který pro projekt Takoví jsme v listopadu provedla agentura Ipsos. S výrokem, že Česko by už nemělo přijímat další uprchlíky z Ukrajiny, souhlasilo více než 52 procent respondentů.
„Část lidí může mít pocit, že už jich (Ukrajinců) je tady dost a že už pomáháme dost, nebo že už tady byli a někteří se vrátili zpátky a podobně. Část toho příběhu může ležet taky na nějakých politických proklamacích, které lidé poslouchají od politiků,“ řekl k tomu Michal Kormaňák z Ipsosu, jehož komentáře přinášíme ve videu této epizody.
Velmi často jsou proti přijímání Ukrajinců lidé s nižším vzděláním a voliči opozičních stran. Například u voličů SPD má stopka pro uprchlíky z Ukrajiny podporu u více než tří čtvrtin lidí.
Projekt Takoví jsme
Sondy do názorů dvanácti Čechů a Češek z různých koutů země ve speciálním projektu pořadu Ve stínu, v audiu i videu. Volné rozhovory doplněné o průzkumy veřejného mínění s komentáři zástupce agentury Ipsos.
Publikované díly:
1. díl: Pendlerka z Černovic u Holýšova a volička Pirátů z Orlové - o výhodném dojíždění za prací v pohraničí, těžkém hledání práce na Ostravsku a rozdílných názorech na Andreje Babiše.
2. díl: Mechanik z Plzně a učitel po sedmdesátce z Jihlavy - o důvěře v současné politiky, práci v důchodovém věku nebo nostalgii po období před listopadem 1989.
3. díl: Aktivistka z Brna a vozíčkář z Frýdlantska - o strachu ze změny klimatu a dobrovolné sterilizaci, závisti vůči postiženým nebo strachu z migrantů.
4. díl: Vrátná z jižní Moravy a seniorka z Prahy - o zneužívání podpory pro invalidy nebo odmítání dalšího přijímání lidí z Ukrajiny.
5. díl: Policista z Olomouce a strojvůdce z České Třebové - o práci v jiném oboru, než vystudovali, nebo o podpoře komunistické strany.
Projekt bude pokračovat 6. dílem, který vyjde 26. ledna 2025.
Ještě rozšířenější je v populaci názor, že Češi doplácejí na celkovou pomoc Ukrajině. Více než dvě třetiny lidí v průzkumu souhlasily s tezí, že česká vláda pomáhá Ukrajině na úkor českých občanů. Přes 40 procent oslovených přitom vyjádřilo rozhodný souhlas. Také v tomto případě ale platí, že se podstatně liší názory mezi voliči koalice a opozice.
„Vládní voliči často chtějí, aby vláda i nadále podporovala Ukrajinu všemi možnými způsoby, ať je to finanční pomoc, ať je to pomoc nějaká humanitární, anebo koneckonců dodávky zbraní,“ uvedl Kormaňák.
Zatímco u voličů ANO souhlasí s výrokem, že pomoc Ukrajině je na úkor českých občanů přes 80 procent respondentů, u voličů ODS je to necelá pětina.
„Opoziční strany z jejich pohledu logicky přepočítávají pomoc na peníze. Říkají, že ty miliardy, které vlastně stát dal Ukrajině, mohly být možná využity nějak jinak, možná mohly být na důchody, někdo je chce někam jinam,“ poznamenal zástupce Ipsosu.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
V rozhovorech se dvěma ženami, které vystupují v aktuální epizodě projektu Takoví jsme, se probírají i další témata. Obě účastnice projektu si například prošly trpkou zkušeností předlužení partnerů. Druhá respondentka Hana Máčková líčí své zkušenosti se zneužíváním příspěvků na invalidy.
Plnou verzi rozhovorů s oběma respondenty najdete v audiu, které je umístěné v úvodu článku. Průzkum k tématům, o nichž jsme v rozhovorech mluvili, podrobněji rozebíráme se zástupcem agentury Ipsos ve videu, které je rovněž na začátku článku.
Pořad Ve stínu
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.
Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.