Hlavní obsah

Starosta „přebil“ hlasování občanů. „Škoda může být vysoká,“ varuje vnitro

Foto: Seznam Zprávy

Takto má vypadat domov seniorů v Horní Lidči, který se staví navzdory zamítavému referendu.

Článek

Co je v sázce, když vedení obce „přebije“ hlas většiny občanů v referendu? Vysoký úředník Ministerstva vnitra v pořadu Ve stínu varuje před stavem, do kterého se dostali v Horní Lidči.

Východomoravská Horní Lideč se ocitla v situaci, kterou odborníci na samosprávu označují za bezprecedentní. I když se většina místních v loňském referendu vyslovila proti stavbě nového domova pro seniory, starosta a zastupitelstvo se výsledkům hlasování nepodřídili a rozhodli se v čerstvě započaté stavbě pokračovat.

V pořadu Ve stínu jsme upozornili na klíčovou roli dlouholetého starosty Josefa Tkadlece (KDU-ČSL), který ve svém zaujetí pro dotované projekty pomohl i vlastní rodině a prosazováním výstavby domova pro seniory vyvolal odpor velké části obyvatel valašské obce. Přesto nevyčkal na výsledek hlasování a ve výsledku riskuje, že se soud přikloní k naplnění referenda a obec bude muset platit desítky milionů kvůli zastavení stavby.

Epizoda pořadu Ve stínu o sporném postupu starosty Horní Lidče navzdory referendu.Video: Ve stínu, Seznam Zprávy

Podle stanoviska Ministerstva vnitra, které dbá na správné dodržování pravidel v obcích, mohlo vedení Horní Lidče postupovat obezřetněji. „Je to vždycky jenom o komunikaci,“ říká v rozhovoru autor tohoto posudku, ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva Miroslav Veselý.

Platí stále, že jakmile se referenda zúčastní nadpoloviční většina oprávněných voličů, tak jeho výsledky jsou závazné a platné?

Zákon o místním referendum to takto upravuje a takto to také platí stále.

V Horní Lidči se účastnilo referenda 59 procent oprávněných voličů a 62,7 procenta se vyslovilo proti stavbě domova seniorů. Je to tedy výsledek pro obec závazný?

Ano, je to výsledek, na základě kterého by obec Horní Lideč měla činit všechny kroky k tomu, aby stavba nevznikla. Případně pokud už bylo rozhodnuto nebo byla uzavřena smlouva, tak k tomu, aby taková smlouva byla ukončena nebo vypovězena.

A jak je možné, že se v Horní Lidči ten domov seniorů stále staví?

V Horní Lidči došlo k poměrně nešťastné situaci. V době, kdy již bylo požádáno o vypsání referenda, obec rozhodla o uzavření smlouvy na výstavbu domu seniorů. A pokud proběhlo referendum, které rozhodlo o tom, že občané nesouhlasí s výstavbou, je na straně obce, aby činila další kroky, které budou směřovat k naplnění vůle občanů. Dočteme se to i v rozsudku, který se týkal vyhlášení referenda –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obec by měla činit takové kroky, aby jednala v rámci možného. To znamená, vždycky je potřeba zohlednit, zda již existuje nějaký smluvní vztah, zda případně obci hrozí nějaké penále, nějaké úhrady, soudní řízení. To jsou všechno věci, se kterými se měla obec Horní Lideč v té době vypořádat, rozhodnout na základě nich a hledat to nejlepší řešení.

Jak šly události k referendu

15. května 2024 - Po veřejném projednání záměru na stavbu domova pro seniory s občany Horní Lidče, na kterém zazněly silné kritické připomínky, podala skupina občanů návrh na uspořádání referenda. Navrhovatelé posléze znění dokumentu ještě upravili, když vyhověli výtkám obecního úřadu.

26. června 2024 - Zastupitelstvo Horní Lidče návrh na uspořádání referenda odmítlo s odůvodněním, že by mohlo být v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

15. července 2024 - Přípravný výbor na uspořádání referenda v Horní Lidči se obrátil se žalobou na Krajský soud v Ostravě a informoval o tom vedení obce.

18. července 2024 - Starosta Horní Lidče Josef Tkadlec podepsal s dodavatelem, společností Zlínstav smlouvu na výstavbu domova seniorů. Stavba byla okamžitě zahájena.

7. srpna 2024 - Krajský soud v Ostravě rozhodl, že referendum v Horní Lidči se musí konat a bude spojené s krajskými volbami ve dnech 20. a 21. září. Stavební práce tou dobou už jely na plné obrátky.

20.-21. září 2024 - V referendu se proti výstavbě domova pro seniory vedle školy vyslovilo 62,7 procenta voličů. Hlasovalo 59,02 procenta oprávněných osob, takže referendum bylo platné.

Vy jste se situací v Horní Lidči po referendu zabývali ve stanovisku, ve kterém jste posuzovali zákonnost postupu obce. Kdo k tomu dal podnět?

Obdrželi jsme podnět od občanů, kteří byli iniciátory referenda.

V posudku jste mimo jiné napsali, že obec mohla ve sledované věci postupovat obezřetněji, avšak neporušila svým jednáním zákon. V čem mohla obec postupovat obezřetněji?

Obecně je fungování územních samospráv založeno na komunikaci mezi obcí a občany. Obec nepatří vedení té obce, ale je občanů. A pokud se obec rozhoduje, že učiní nějaký zásadní krok, který má výrazný dopad jak na rozpočet té dané obce, ale třeba i na kvalitu žití a podobně, tak je samozřejmě vždycky dobré, pokud obec tyto věci s občany komunikuje před svým rozhodnutím. Nástrojem, kterým obec může využít, není jenom místní referendum. Je to veřejné projednání, může to být anketa. Tohle všechno jsou nástroje, které obci umožňují, aby si zjistila, jaký je postoj občanů k dané věci. V tomto daném případě měla obec navíc už předem signály, že je zde žádáno o vyhlášení místního referenda. V takové situaci bych byl určitě mnohem obezřetnější a určitě bych si vůli občanů zjistil třeba nějakou anketou nebo podobně. Každopádně podepisovat smlouvu v takový výši je poměrně rizikové.

Foto: Seznam Zprávy

Miroslav Veselý, ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra.

A pokud se starosta obce rozhodl pro to rizikové jednání, co to pro něj a pro obec znamená?

Otázka je, zda v obci dojde k tomu, že se někdo obrátí na soud a bude požadovat, aby soud v dané věci učinil kroky vedoucí k tomu, že bude výsledek referenda bezezbytku naplněn. Můžeme usuzovat, že zhotovitel by v případě, že nedojde k naplnění té smlouvy, požadoval úhradu nákladů nebo vzniklé škody. Ta škoda může být poměrně vysoká. A samozřejmě se pak můžeme bavit o tom, zda je tady nějaká občanskoprávní odpovědnost členů zastupitelstva, kteří hlasovali pro přijetí nebo uzavření takové smlouvy. V takovém případě může dojít k tomu, že by škoda mohla být po zastupitelích vymáhána. Samozřejmě by se asi muselo zohlednit, do jaké míry je zavinění na straně jednotlivých zastupitelů, zda opravdu jednali s péčí řádného hospodáře, když takovou smlouvu schválili.

Kdo by mohl být iniciátorem té žaloby?

Může to být kdokoliv z občanů, může to být petiční výbor nebo žadatelé, kteří žádali o vyhlášení místního referenda. Soud by pak posuzoval konkrétní položenou otázku. Buď by posuzoval to, že má obec nějaké kroky vykonat, nebo by posuzoval zákonnost toho dosavadního postupu a podobně.

Jak hodnotíte situaci v Horní Lidči vy osobně? Je to něco, s čím jste se už někdy setkal?

Mám poměrně špatnou zkušenost s tím, jak místní referenda v České republice fungují. Mnohdy dochází k tomu, že jsou vyhlašována referenda, jejichž předmětem jsou otázky, které jsou dopředu nesplnitelné. Občané mají možnost v rámci referenda říci, že chtějí třeba výstavbu nového stadionu, nového kulturního domu. Mnohdy to ale naráží na realitu, třeba na rozpočet obce. Zatím vidím místní referenda spíše jako problémový prvek, který určitě má v demokratickém systému svoji jednoznačně pozitivní roli, ale nejsme asi úplně Švýcarsko. A řekněme si, ani občané a asi ani samosprávy neumí s tím referendem ještě úplně pracovat a hlavně domyslet a zohlednit všechny skutečnosti a návaznosti, které mohou vznikat.

Ve svém stanovisku jste označili situaci v Horní Lidči za bezprecedentní. Čím to je bezprecedentní?

V tom, že obec Horní Lideč se uskutečněním referenda o věci, která již byla v zastupitelstvu rozhodnuta a kde již byla uzavřena smlouva, dostala do situace, kdy naplnění výsledku referenda je velmi těžko obtížné bez součinnosti zhotovitele. To je asi největší problém, který musí obec v současné době řešit.

Z dotované ubytovny rodinný dům

Jak si starosta Horní Lidče pomohl k levnějšímu bydlení. Podívejte se na první epizodu pořadu Ve stínu o poměrech v obci na Valašsku.

První díl pořadu Ve stínu z Horní Lidče, který se zaměřil na starostovu zaujatost dotacemi. Video: Tým Ve stínu, Seznam Zprávy

Jaký je váš vzkaz pro občany Horní Lidče, kteří po této zkušenosti ztratili víru v to, že projevení jejich vůle v referendu může něco změnit?

Aby více komunikovali a snažili se komunikovat s vedením obce. Je to vždycky jenom a jenom o komunikaci. A pokud tady došlo k nějakému výsledku, tak je v zájmu všech občanů dané obce, aby se snažili najít nějaké řešení, které bude naplňovat představy všech těch aktérů. To znamená diskutovat o tom, co bylo největší překážkou toho, aby se domov seniorů vybudoval, co na tom občanům konkrétně vadilo a v rámci nějakého projektu ještě určité věci napravit, zhojit.

Pokud by občané trvali na naplnění referenda, určitě je možnost se obrátit na soud a pokusit se soudní cestou přimět obec, aby vypověděla jednostranně smlouvu (se stavební firmou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pozn. red.). Na druhou stranu, v takovém případě si občané musí uvědomit, že to může mít poměrně zásadní dopady na jejich běžné fungování. Že obec bude muset nějak uhradit zvýšené náklady nebo škodu, bude muset hledat zdroje. Mohou to být místní poplatky, daň z nemovitých věcí. Může to být omezení dalších investic. To jsou všechno věci, které by měly být poměrně široce diskutovány.

Vy byste chtěl, aby někdo podal žalobu, aby soud rozhodl?

Samozřejmě z čistě profesionálního hlediska. Taková žaloba by byla poměrně důležitým precedensem i pro posuzování dalších věcí, dalších případů, které teoreticky mohou nastat. Z lidského hlediska však vždycky dávám přednost tomu, aby si občané sami nalezli nějaké řešení, které bude pro všechny přijatelné, aniž by k tomu potřebovali soud.

Vybranou část rozhovoru a celou epizodu pořadu Ve stínu můžete sledovat ve videu nebo poslouchat v audiu, které jsou umístěny v úvodu článku.

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované