Článek
Anonymní podvodníci nabízejí přes sítě odměnu za poskytnutí účtu. Lidé se tím ale podílejí na praní špinavých peněz, upozorňuje nová epizoda pořadu Ve stínu.
Nabídka výdělku vypadá na první pohled snadno a zároveň nevinně. Stačí, když odsouhlasíte, aby na váš účet přišla větší suma od neznámého odesílatele. Peníze pak ve spolupráci s prostředníkem necháte vybrat v hotovosti z bankomatu. Za odměnu pak dostanete několik tisíc.
Vidina snadno získaných peněz prostřednictvím „pronájmu“ vlastního účtu láká podle policejních expertů i v Česku čím dál více lidí. Jen málokdo z nich ale tuší, že se mohl stát spolupachatelem legalizace výnosů z trestné činnosti neboli praní špinavých peněz.
Na rizika spolupráce se skrytými kybernetickými zločinci upozorňuje nová epizoda pořadu Ve stínu. S využitím materiálů, které tento týden zveřejnil nový pořad České televize Reportéři+, odhalujeme fungování dálkově řízeného praní peněz přes nastrčené účty.
„Pořád mi tvrdili, že jsou to peníze z bitcoinu, že jsou to všechno kryptoměny, které se musí nějakým způsobem vybrat, a proto je nutné mít tyto účty,“ popisuje ve studiu pořadu Ve stínu reportérka ČT Jevhenija Vachničenko, která předstírala zájem o poskytnutí účtu neznámé skupině na platformě Telegram a skrytou kamerou pak natáčela komunikaci s prostředníkem.
„Je to legální, vám se nic nestane,“ tvrdí na záběrech mladý muž, který vystupoval jako spojka při vybírání peněz z bankomatu a výplatě odměny. „Řeknu jim, že karta funguje, a oni mi řeknou, ať počkám. Tak počkám a oni pošlou peníze a já vám z těch peněz dám hned 7000,“ dodává.
Přední policejní expert na kybernetické zločiny Ondřej Kapr přitom upozorňuje, že účast na praní špinavých peněz je trestná i z nedbalosti. V nejhorším případě hrozí obžalovanému až pět let ve vězení. „Už to náborování je trestným činem, je to vlastně součást toho zdrojového skutku,“ podotýká Kapr ve studiu pořadu Ve stínu.
V nové epizodě pořadu Ve stínu se dále dozvíte:
- jak podvodníci shánějí lidi ochotné poskytnout účet přes sociální sítě a platformy
- proč kybernetičtí zločinci často pocházejí z ukrajinského nebo ruskojazyčného prostředí
- jak v takových případech postupuje policie a které skutky jsou trestné
- kolik kybernetických podvodů ročně policie eviduje a jak velká část se podaří objasnit
- na co si dát pozor, abyste se nestali obětí kyberzločinu
Celou epizodu můžete sledovat ve videu nebo poslouchat v audiu, které jsou umístěny v úvodu článku.
Tvůrci pořadu Ve stínu
Vedoucí týmu: Jiří Kubík
Editor: Tomáš Pergler
Střih a sound design: David Kaiser
Kamera a zvuk: Michaela Špůrová, Jiří Marek
Režie: Jiří Marek
V epizodě byly použity materiály České televize z pořadu Reportéři + odvysílaného 27.1.2025.
Pořad Ve stínu
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.
Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.