Hlavní obsah

Nekonečná bitva o hrad. Černá stavba odolává zboření

S pořadem Ve stínu jsme se vydali do Posázaví za kuriózním sporem o hradní stavbu.Video: Tým Ve stínu, Seznam Zprávy

Článek

V malé vsi nedaleko Zruče nad Sázavou vyrostla načerno atrapa středověkého opevnění. Majitelka sousedních pozemků proti stavbě dlouhá léta bojuje na úřadech a soudech.

Hádky a spory mezi sousedy kvůli černé stavbě nejsou nic výjimečného, většinou se týkají obyčejných domů nebo třeba plotů. Když se ale pod slovem plot označí hradby s cimbuřím a do stavby se zahrnou ještě další středověké útvary, případ už dostává kuriózní náboj.

Taková napodobenina gotických hradeb a přístavků vyrostla bez stavebního povolení na kraji malé obce Starý Samechov poblíž Zruče nad Sázavou, na jednom z pozemků, který místní úřad ještě za komunistického režimu vyčlenil pro rekreační bydlení. Vášnivý stavitel z kamene Libor Fiala ale narazil na odpor majitelky okolních pozemků, která se nechtěla s „hradem“ smířit.

„Já jsem tady vyrůstala, ty stromy tady sázeli moji prapředkové a moje rodina to tady vlastnila x generací. A já se teď v podstatě pořád musím dívat na to, jak to tady vlastníci ničí,“ říká Petra Lapáčková v rozhovoru pro pořad Ve stínu, který můžete sledovat v přiloženém videu nebo poslouchat jako podcast.

Předkům Petry Lapáčkové dříve patřil i pruh louky, na kterém zemědělské družstvo po vynucené kolektivizaci postavilo slepičárnu a po nuceném výkupu v 70. letech ho místní úřad nechal rozparcelovat a prodat na výstavbu chat. Jako dědičce jí proto není lhostejné, co na někdejších rodových pozemcích vyrostlo a jak se jejich majitelé chovají k okolí.

„Ještě před revolucí si tady postavili různé stavby bez přístupu, bez povolení, vložení energie do země. Ti lidé si tady dělali, co chtěli, káceli nám tady stromy, bagrovali nám tady, naváželi tady zeminu, ničili nám pozemek,“ líčí Petra Lapáčková.

Foto: Seznam Zprávy

Majitelka sousedních pozemků Petra Lapáčková během rozhovoru pro pořad Ve stínu.

Poté, co se rodině pozemky vrátily a po dlouhé době se je podařilo nově vyměřit, pokusil se Libor Fiala v roce 2010 své hradní dílo zlegalizovat a požádal stavební úřad o dodatečné povolení. Tím však zároveň otevřel cestu k dlouhému sporu, který se táhne dodnes - Petra Lapáčková se jako majitelka sousedních pozemků stala účastnicí stavebního řízení a odmítla dát k povolení souhlas.

Během uplynulých let padly na různých úrovních odlišné výroky ve prospěch obou stran. Petra Lapáčková už v roce 2014 dosáhla pravomocného rozhodnutí o odstranění stavby. K němu ale nedošlo, podle Lapáčkové kvůli špatnému postupu úředníků a jejich ochotě stavbu povolit, když například hradby označili za plot.

„Podle úředníka stavebního úřadu je to plot a střílny a různá okna v tom jsou jako oka v plotě,“ podotýká Lapáčková.

V roce 2019 stavební úřad a i krajský úřad stavbu dodatečně povolily. Petra Lapáčková ale následně uspěla se žalobou u krajského soudu. Hradní prvky jsou tak dále považované za „černou stavbu“.

Foto: Seznam Zprávy

Pasáž z rozsudku pražského krajského soudu z roku 2021.

Stavebník Libor Fiala před několika lety zemřel, spor však pokračuje i s jeho vdovou a dcerou. Mezitím se navíc zkomplikoval ještě dalšími tahanicemi na úřadech a soudech, hlavně o povolení příjezdové komunikace k usedlosti Fialových přes pozemek Petry Lapáčkové. Ta nechala provizorní cestu přehradit závorou a jejímu úřednímu schválení se vytrvale snaží zabránit. Věc dokonce dospěla až k Ústavnímu soudu, který se přiklonil k argumentům ve prospěch cesty. O jejím zřízení nebo zamítnutí se tak bude rozhodovat znovu.

Současná spolumajitelka hradní stavby Danuše Fialová, která na usedlosti bydlí, se ke sporům nechtěla vyjadřovat a odkázala na svého právního zástupce, pražského advokáta Artura Ostrého. Ten Petře Lapáčkové vytkl, že bezohledně brání Fialovým v přístupu na jejich pozemek.

Foto: Seznam Zprávy

Černá stavba připomínající opevnění středověkého hradu je předmětem sousedských, úředních i soudních sporů více než patnáct let.

„Vybírá od některých obyvatel v podstatě mýtné, nájemné. Ty, co se nepodvolili, různými způsoby utiskuje. Můj klient byl například v posledním stadiu rakoviny nesen zdravotníky do sanitky, nakolik paní Lapáčková příjezd sanitce do této ulice znemožnila,“ napsal advokát.

Petra Lapáčková však namítla, že o onemocnění Libora Fialy tehdy nevěděla.

„Já jsem v té době nevěděla, že je nemocný, takže jsem tam instalovala závoru. Oni na mě podávali trestní oznámení, že úmyslně nechci pouštět sanitku, což nebyla pravda. Já jsem to nevěděla, kdyby mi to paní Fialová řekla, tak bych je normálně pustila,“ řekla Lapáčková.

Z vyjádření obou stran vyplývá, že šance na vyřešení sporu nějakou dohodou není velká. Definitivní rozhodnutí tedy pravděpodobně vzejde z dalších soudních jednání.

Další podrobnosti k případu černé hradní stavby, včetně vyjádření starosty, úředníka stavebního úřadu nebo právničky z kanceláře ombudsmana, uvidíte nebo uslyšíte v pořadu Ve stínu. Obě jeho verze, video i audio, najdete v úvodu článku.

Tvůrci pořadu Ve stínu

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Editor: Tomáš Pergler

Redaktoři: Iva Pacnerová, Vojtěch Janků

Střih a sound design: David Kaiser

Kamera a zvuk: Jan Pospíšil, Michaela Špůrová, Robert Candra

Režie: Jiří Marek

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované