Článek
Proč se v hodonínském centru pro seniory po tornádu ničilo hromadně zařízení? A kam zmizely věci, které mohly dál sloužit i po opravě domova? Na otázky pořadu Ve stínu nedokážou zodpovědní lidé přesvědčivě odpovědět.
Jednou z větších budov, které v červnu 2021 v Hodoníně poškodilo silné tornádo, byl i domov seniorů S-centrum. Živel tehdy poničil střechu a horní patra vícepatrové stavby, asi 30 lidí utrpělo zranění. O život nikdo ze 140 klientů centra nepřišel. Při následném vyklízení a likvidaci interiéru, která se ukázala jako neodůvodněná, se ale zničily nebo zmizely věci za více než 17 milionů korun. Například polohovací postele, skříně, počítače nebo masážní přístroje.
Přinejmenším nehospodárný postup přitom dodnes zůstal bez následků, nikdo nebyl potrestán. Jak upozorňujeme v novém díle pořadu Seznam Zpráv Ve stínu, policie se případem zabývala jen omezeně a staronový ředitel centra by si přál, aby se na celou záležitost pokud možno zapomnělo.
Svědci přitom i s odstupem tří a půl let vzpomínají, jak se z podnětu vedení domova po tornádu začalo hromadně vyklízet a vyhazovat zařízení, které nebylo poškozené a mohlo dále sloužit.
„Měli příkaz všechno naházet do pytlů a všechno pryč,“ říká v pořadu Ve stínu jedna z bývalých obyvatelek hodonínského centra Anděla Pospíšilová, kterou po tornádu přestěhovali do jiného domova v Kyjově. „Když jsem to viděla, otvírala se mi kudla v kapse,“ dodává.
Podle bývalého zastupitele Hodonína Františka Novotného, který chodil do centra na návštěvu za známou a ocitl se tam při živelném ničení věcí, vyhazovali hasiči z horních pater nedotčený nábytek, poličky nebo dveře. „Všecko se likvidovalo, z kuchyně věci, keramická dílna. Byla tam natečená voda, protože tím prostředkem se to dostalo dovnitř, ale jinak ty pokoje byly opravdu z 90 procent normální, nebyly zničené,“ popsal.
Ředitel centra Václav Polách, který celou dobu zůstal ve funkci, trvá na tom, že po tornádu nepochybil. Původně si prý myslel, že se budova centra bude muset zbourat. „Já si stojím za svým postupem, neporušil jsem žádný zákon a bylo by dobré, kdybychom to už jednou smetli ze stolu,“ řekl Polách, který musel s odstupem sepsat inventuru bývalého majetku centra, podle níž se„nedohledaly“ věci za více než 17 milionů korun.
Důsledky ze živelného a nepřehledného nakládání s majetkem v hodonínském centru po tornádu nechtěla vyvozovat ani tehdejší krajská radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Holomčík Leitnerová z Pirátské strany. „Je samozřejmě otázka, nakolik se ty věci dobře zapracovaly do papírů,“ řekla politička k inventáři sepsanému v roce 2022. Sama prý ale důvěřovala svým podřízeným.
Z podnětu organizace Transparency International se ničením věcí v centru začala zabývat policie. Ta však prověřovala pouze to, jestli se věci z domova nelikvidovaly úmyslně. Případ odložila a její stanovisko posvětil i státní zástupce. Jestli se zařízení z budovy ve skutečnosti také nerozkrádalo, policie ani žalobce neřešili.
Velká stavba S-centra z roku 2000 zůstala neobydlená, i když podle statika mohla dál sloužit. Jihomoravský kraj nejdřív zvažoval, že budovu zbourá, pak že ji prodá městu Hodonín nebo soukromému investorovi a že začne stavět nové sociální zařízení v sousedním Rohatci. Nic z toho se však nestalo. Až letos v červnu se domov začal nákladně rekonstruovat. Znovu by měl být otevřen v lednu 2026.
Případu se budeme věnovat i v následujícím dílu za týden.
Pořad Ve stínu můžete sledovat ve videu nebo poslouchat v audiu, které jsou umístěny v úvodu článku.
Tvůrci:
Vedoucí týmu: Jiří Kubík
Editor: Tomáš Pergler
Střih a sound design: David Kaiser
Kamera a zvuk: Jan Pospíšil, Jakub Vaňo, Robert Candra
Režie: Jiří Marek
Pořad Ve stínu
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.
Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.