Hlavní obsah

„Dcera se začala poškozovat.“ Svědectví o smutném fenoménu

V epizodě projektu Takoví jsme hovoříme s laborantkou ze Sázavy Markétou Šíbal Lukavskou.Video: Ve stínu, Seznam Zprávy

Článek

Skoro tři čtvrtiny lidí souhlasí s názorem, že současné děti jsou příliš přecitlivělé, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro projekt Takoví jsme.

Markéta Šíbal Lukavská ze středočeského městečka Sázava říká, že je v životě spokojená a nic by neměnila. V rozhovoru pro projekt Takoví jsme, který v rámci pořadu Ve stínu zmapoval názory dvanácti vybraných Čechů z různých koutů země, ale jedním dechem dodává, že si její rodina prošla těžkým obdobím.

„Dcera měla problémy s velkým sebepoškozováním a s myšlenkami na sebevraždu,“ vypráví laborantka u sebe doma a popisuje, jak její dcera strávila skoro tři měsíce na psychiatrické klinice.

Dcera paní Markéty si vytvořila na sebepoškozování závislost. Když jeho intenzita narůstala a začala mluvit o sebevraždě, rozhodli se rodiče pro specializovanou léčbu na psychiatrii, která se ukázala jako úspěšná. „Občas si ublíží, ale už se neřeže. Rozhodně už ví, jak sama se sebou pracovat,“ říká Markéta Šíbal Lukavská.

Podobné problémy jako v rodině paní Markéty řeší v posledních letech také mnoho dalších českých rodin. Zdravotnické statistiky udávají nárůst úzkostí a depresí u dětí, opakují se varování před nízkým počtem dětských psychiatrů a psychologů. Mluví se o negativním dopadu izolace lidí během epidemie nemoci covid-19, což potvrzuje i paní Markéta, nebo vlivu sociálních sítí a digitálních technologií.

Často se také objevuje názor, že děti jsou v současnosti citlivější než dříve. Potvrzují to i výsledky průzkumu, který pro projekt Takoví jsme provedla agentura Ipsos. S tvrzením, že dnešní děti a mládež jsou příliš přecitlivělí, souhlasily skoro tři čtvrtiny respondentů. Názor má přitom většinové zastoupení i mezi nejmladší věkovou skupinou do 25 let.

Foto: Seznam Zprávy

Průzkum provedla agentura Ipsos v listopadu na vzorku 1001 respondentů.

O jiném nastavení mladé generace hovoří v nové epizodě také druhý host, bývalý ředitel gymnázia z Mladé Boleslavi Vlastimil Volf.

„Nepracují. A chybí jim takový ten všeobecný přehled,“ říká pedagog v důchodu. Podle něj se musely snížit požadavky na studenty, a to třeba i ve srovnání se střední průmyslovkou, kde dříve učil. Na druhou stranu ale Volf uznává, že jsou děti vyspělé v počítačové gramotnosti a více se také učí cizí jazyky.

V nové epizodě Takoví jsme dále zazní:

  • zdravotní komplikace bývalého ředitele gymnázia, kterému krátce po odchodu do penze odhalili vážné onkologické onemocnění
  • další výsledky z průzkumu Ipsos, například o kladném názoru Čechů na úroveň zdravotnictví
  • svérázné názory Vlastimila Volfa na nevhodnost žen pro vedoucí funkce: „Ženské nejsou na to, aby řídily.“
  • opačné postoje respondentů vůči současné české vládě. Zatímco podle Markéty Šíbal Lukavské má premiér Petr Fiala „strašně špatné“ výsledky, Vlastimil Volf je zarytý volič ODS a nynějšího předsedy vlády si velmi váží.

Plnou verzi rozhovorů s oběma respondenty najdete v audiu, které je umístěné v úvodu článku. Průzkum k tématům, o nichž jsme v rozhovorech mluvili, podrobněji rozebíráme se zástupcem agentury Ipsos ve videu, které je rovněž na začátku článku.

Projekt Takoví jsme

Foto: Seznam Zprávy

Názory, problémy a zkušenosti lidí z celého Česka.

Sondy do názorů dvanácti Čechů a Češek z různých koutů země ve speciálním projektu pořadu Ve stínu, v audiu i videu. Volné rozhovory doplněné o průzkumy veřejného mínění s komentáři zástupce agentury Ipsos.

Publikované díly:

1. díl: Pendlerka z Černovic u Holýšova a volička Pirátů z Orlové - o výhodném dojíždění za prací v pohraničí, těžkém hledání práce na Ostravsku a rozdílných názorech na Andreje Babiše.

2. díl: Mechanik z Plzně a učitel po sedmdesátce z Jihlavy - o důvěře v současné politiky, práci v důchodovém věku nebo nostalgii po období před listopadem 1989.

3. díl: Aktivistka z Brna a vozíčkář z Frýdlantska - o strachu ze změny klimatu a dobrovolné sterilizaci, závisti vůči postiženým nebo strachu z migrantů.

4. díl: Vrátná z jižní Moravy a seniorka z Prahy - o zneužívání podpory pro invalidy nebo odmítání dalšího přijímání lidí z Ukrajiny.

5. díl: Policista z Olomouce a strojvůdce z České Třebové - o práci v jiném oboru, než vystudovali, nebo o podpoře komunistické strany.

6. díl: Laborantka ze Sázavy a bývalý ředitel gymnázia z Mladé Boleslavi - o problémech se zdravím, citlivé mladé generaci nebo rozdílných názorech na Petra Fialu a Andreje Babiše.

Doporučované