Článek
Neměl ještě ani dostudované gymnázium, byl teprve necelé tři měsíce plnoletý, když jednoho dne, bez varování, zmizel z domova. Tak začal příběh rodiny z Uherského Hradiště, která si na pátrání po synovi Petrovi nakonec najala i soukromé detektivy.
Petrův otec, který skrývá svou identitu ze strachu z reakce okolí, se rozhodl případ medializovat. „Máme obavu, že tato situace, která se stala v naší rodině, se může opakovat jinde,“ zdůvodňuje svoje rozhodnutí.
Příběh rodiny je dalším ze série na téma sekty, kterému se publicistický pořad Terén věnuje více než rok.
Petr nechal doma dopis, ve kterém rodičům napsal jen to, že se rozhodl navštívit přátele a že o něj nemusejí mít strach. O tom, kam jede a na jak dlouho, se nezmínil. Rodina jeho zmizení oznámila na policii, záhy si ale najala i soukromé detektivy.
„Prvních pár hodin jsme se domnívali, že může jít o cokoliv. To znamená o únos nebo prostě o nějaké vydírání,“ popisuje svoje první pocity z případu detektiv Zbyněk Dosoudil.
Brzy ale s kolegou zjistili, že Petr utekl do mezinárodní náboženské komunity Jesus Christians (Ježíšovi křesťané), kterou světová média nazývají ledvinový kult. To proto, že jeho členové na výzvu gurua Davea McKaye chodí ve jménu Boha darovat ledviny.
Petr se nakonec rodině začal ozývat prostřednictvím e-mailů. Místo toho, aby to jeho blízké uklidnilo, vzbudilo to v nich ještě větší obavy. Podle otce totiž nebyly psané dobrou češtinou, což jim přišlo podezřelé.
„Ty maily byly nejdřív takové poločeské, pak byly české, ale strašně neosobní a strašně spisovné. Než abychom z těch mailů měli radost, člověk se spíš děsil, co zase přijde,“ popisuje Petrův otec.
Po asi měsíci poslal syn video. „Ahoj všichni, jsem v pořádku a chci, abyste věděli, že mě nikdo neunesl a jsem tady ze své vlastní vůle,“ říká na záběru Petr. Kde přesně je, ale rodině neřekl.
Hnutí Jesus Christians, ke kterému Petr utekl, založili v roce 1981 v Melbourne Dave a Cherry McKayovi. Vedle Austrálie působí i na dalších kontinentech světa - v Severní a Jižní Americe, Africe i v Evropě. Do svých řad láká především mladé lidi. Například prostřednictvím videí na sociálních sítích.
Hnutí má i webovou stránku, kterou je možné přeložit do mnoha jazyků, včetně například svahilštiny. Jak na ně mladík z Uherského Hradiště narazil, rodina netuší. On tvrdí, že právě na internetu.
„O komunitě Jesus Christians jsem věděl více než rok předtím, než jsem opustil svou rodinu,“ vysvětlil Petr reportérce Seznam Zpráv v odpovědích, které natočil a poslal e-mailem. Přímý rozhovor odmítl.
Náboženská komunita Jesus Christians je známá ale především tím, že její stoupenci chodí darovat na výzvu svého gurua ledviny cizím lidem. Okolnosti, za kterých se to děje, nikdo nezná.
Objevila se i podezření, že s orgány obchodují. To ale Dave McKay v letošním rozhovoru pro australskou televizi 7News popřel. „Že prodáváme orgány? Někdo by to mohl dělat, ale my to neděláme,“ prohlásil Dave McKay.
Jaká je spojitost kultu s hromadnou smrtí 400 lidí? Jak dopadl příběh rodiny? A kde se nachází jejich syn? Dozvíte se v úvodním videu.
Terén
Publicistický pořad Kristiny Cirokové.
Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.
Sledujte ZDE.