Hlavní obsah

Sekta stvořila nový nástroj výkonnější než legendární trollí farma

Další díl publicistického pořadu Terén odhaluje, jaké nástroje používá proruská sekta AllaRa k šíření konspirací.Video: Kristina Ciroková, Seznam Zprávy

Náboženské hnutí AllatRa si vytvořilo nástroj k masovému šíření obsahu na sociálních sítích. Seznam Zprávy získaly část neveřejného webu i instruktážní video v ruštině. Útroby „trollí farmy“ ukazuje speciální díl pořadu Terén.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jmenuje se Futager a je to speciální pomůcka, díky které zhruba od začátku letošního roku náboženské hnutí AllatRa mnohonásobně zvýšilo svůj dosah na sociálních sítích v mnoha jazycích včetně češtiny. Na zaheslovaném webu lze nalézt nejrůznější aplikace a prostředky na výrobu videí nebo třeba fotomontáží.

Umělá inteligence jim v různých jazycích namluví scénáře, ke kterým si mohou vybrat v rozsáhlé databance předpřipravené grafiky, záběry nebo fotografie, mohou si tam nastavit spořiče obrazovky s logem Tvořivé společnosti, což je projekt hnutí AllatRa, nebo třeba grafické rámečky pro svoje videa.

Organizace vznikla na Ukrajině a jejímu vůdci Igoru Danilovovi a dalším pěti lidem hrozí v jejich zemi patnáctileté vězení až doživotí. Jsou podezřelí z několika trestných činů, včetně vlastizrady. Ukrajinská policie a kontrarozvědka je nazývá „sektou“ nebo „zločineckou organizací“ a tvrdí, že tím, jaké myšlenky na internetu nebo v knihách šíří, „pracují ve prospěch speciálních služeb Ruska“.

Do útrob Futageru, tedy nástroje, který pomáhá hnutí AllatRa šířit propagandu, nechal reportérku Seznam Zpráv nahlédnout aktivista, který si říká Kolok Kozlowski. Svou pravou identitu skrývá. Nechce být odhalen. Před časem se mu totiž podařilo infiltrovat mezi členy této organizace. Tak zjistil, jak funguje, a dostal se i k této neveřejné stránce. Její fragmenty nahrál a poslal redakci Seznam Zpráv.

„AllatRa ve spojení s tím softwarovým nástrojem Futager se dá charakterizovat jako jakási pokročilá verze trollí farmy. Slouží jako nástroj k masovému šíření propagandy,“ komentuje to ve speciálním díle pořadu Terén Vít Kučík - mluvčí občanského hnutí Čeští elfové, které bojuje proti dezinformacím na internetu. „Je to podle mě velmi sofistikovaný a velmi efektivní nástroj. Je evolučně nad pověstnou petrohradskou trollí farmou, kde toto šíření dělaly stovky lidí ručně,“ dodává.

Foto: Seznam Zprávy

Jedna část programu Futager s návodem na vytvoření a šíření konspiračních videí.

Evoluce je vidět i v tom, jak masivně mohou myšlenky hnutí lidé z AllatRa šířit. Když nechtějí sami vyrábět videa, díky Futageru nemusejí. Stačí, když zadají požadavek a web jim je sám posílá a publikuje na jejich profilech.

„Hnutí AllatRa vnímám jako jeden z nástrojů hybridního působení současné Ruské federace. Ať už je to záměrný nástroj, anebo prostě nějak organicky vzniklý,“ říká bezpečnostní expertka z Masarykovy univerzity v Brně Petra Mlejnková.

Spojení kauzy reportérky Seznam Zpráv a AllatRa

Reportérku Seznam Zpráv Kristinu Cirokovou začala na začátku letošního září stíhat žilinská prokuratura za zločin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. A to kvůli jejím reportážím a podcastům o sektách. Spolu s ní figurovali na seznamu podezřelých ještě dva lidé, kteří se též věnují tématu sekt.

Náměstek žilinského prokurátora Martin Kováč, který případ dozoroval, skutek v úředním dokumentu popsal tak, že Ciroková měla „podporovat a propagovat ideologii antikultovních hnutí a organizací“.

Podle pořadu Reportéri RTVS podal trestní oznámení, které vyšetřování rozběhlo, sympatizant náboženského hnutí AllatRa. Záhy se ukázalo, že v minulosti toto hnutí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ konkrétně jeden z jeho projektů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ propagovala také prokurátorka Lucia Pavlaninová, která na případu spolupracovala a přijela dokonce osobně do Prahy Cirokovou vyslechnout. Pavlaninová, která zastávala funkci vedoucí oddělení organizovaného zločinu, poté na svůj post rezignovala.

Případ si k prošetření vyžádala slovenská generální prokuratura a nakonec stíhání zastavila. Podle ní nešlo o trestný čin. Generální prokurátor Maroš Žilinka navrhl odvolat dozorujícího prokurátora Martina Kováče z funkce náměstka. Ten nakonec sám rezignoval.

Hnutí AllatRa vede na internetu už několik měsíců masivní kampaň o takzvaném antikultu. Šíří konspirace o tom, že antikultisté stojí i za válkou na Ukrajině nebo že kódují dětem mysl tak, aby střílely na školách.

Problém je v tom, co sympatizanti hnutí AllatRa nebo jeho projektu Tvořivá společnost na sociální sítě dávají. Šíří nedůvěru ve státní instituce, média nebo třeba přepisují příběh o tom, kdo stojí za agresí na Ukrajině. Líčí to tak, že ruský prezident Vladimir Putin je jen zmanipulovanou loutkou takzvaných antikultistů.

Ostatně tak je to i popsáno v jednom ze scénářů, které jsou ve Futageru předepsané. Jsou v ruštině. Stránky se ale dají přeložit do mnoha jazyků.

V jednom z videí zveřejněných na slovenském tiktokovém účtu Zaujimavahistoria je takový scénář použit. Video se jmenuje „5 nečekaných faktů o válce na Ukrajině. Nejspolehlivější informace od zpravodajských služeb.“ Přesně tak, jak je to napsáno v předloze, se v něm říká, že tím, kdo profituje z války na Ukrajině, je antikultovní organizace, dále, že antikultisté válku neukončí, má jít jen o rozcvičku, a že Rusko nenávidí ještě víc než Ukrajinu.

„Oni nikdy nekritizují Vladimira Putina. Teď tvrdí, že Putin je pod vlivem toho antikultu, a že naslouchá špatným lidem,“ popisuje myšlenky hnutí Petra Mlejnková.

Vůdce hnutí Igor Danilov ovšem veškerá podezření, že pracují ve prospěch Ruska, odmítá a zdůrazňuje, že jejich organizace je i v Rusku zakázaná. „Nikdy jsme nepropagovali Rusko, nikdy jsme ho nepodporovali,“ řekl loni reportérce Seznam Zpráv na Slovensku, kde se nyní skrývá.

Podle mluvčího Českých elfů ale AllatRa šíří propagandu, jejímž důsledkem má být slabá a nejednotná západní společnost. „Není ani důležité, jestli AllatRa přímo je nebo není napojená na ruské bezpečnostní služby. V každém případě dělá to, co je přímo ve shodě s tím, co ty bezpečnostní služby dělají,“ vysvětluje Vít Kučík.

„Nevím, o čem mluvíte“

AllatRa je aktivní především na TikToku. Novináři ze serveru investigace.cz ještě s kolegy z dalších pěti zemí zanalyzovali 275 tiktokových účtů ze 41 zemí, které propagují obsah Tvořivé společnosti, tedy projektu AllatRa. Tyto účty dohromady zveřejnily přes 83 tisíc videí, jejichž počet zhlédnutí se blíží dvěma miliardám.

Proč si AllatRa vytvořila Futager? Kolik stál peněz, kdo jej platil a kde vznikl? Šéf české pobočky hnutí AllatRa Dušan Valeček to nevysvětlil. Tvrdí, že o ničem neví. „Nevím, o čem mluvíte,“ odpověděl na otázku reportérce Seznam Zpráv Valeček. Pak ovšem prohlásil: „Je to stejné, jako kdybyste si teď objednala GPT Jet (pozn. myšleno chat).“

Že jde skutečně o nástroj hnutí AllatRa, se ale dá jednoduše ověřit porovnáním obsahu Futageru a toho, co sympatizanti organizace šíří na sociálních sítích. Objevují se tam ty samé záběry, grafiky, fotografie i ta samá témata.

Redakce navíc zjistila, že lidé z AllatRa připravují na uzavřených chatech na Telegramu i videoinstruktáže, jak s Futagerem pracovat. Jedno takové video z letošního ledna máme k dispozici. Je v ruštině. Lektor účastníkům hovoru tvrdí, že Futager vznikl společnou prací několika lidí z Tvořivé společnosti, včetně jeho. Cílem bylo zjednodušit a zrychlit výrobu videí na sítě.

Jak vypadají kampaně hnutí AllatRa? A proč vůdci organizace Igoru Danilovovi hrozí na Ukrajině doživotní vězení? Dozvíte se v úvodním videu.

Terén

Foto: Seznam Zprávy

Publicistický pořad Kristiny Cirokové.

Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.

Sledujte ZDE.

Doporučované