Hlavní obsah

Sám sobě podezřelý prezident: 10 let bez Havla pohledem 10 osobností

Terén Kristiny Cirokové: 10 let bez Václava Havla pohledem 10 osobností. Co považují za hlavní Havlův odkaz a jak číst jeho slova o pravdě a lásce?Video: Seznam Zprávy

Suzanne Vega, Heinz Fischer, Tom Stoppard. Nebo Marta Kubišová, Michael Žantovský či František Mikloško. Jen některé z osobností, které řekly, co je ve skutečnosti hlavním odkazem Václava Havla. Zemřel 18. prosince 2011.

Článek

Když Václav Havel v roce 1991 přebíral v Kodani Sonningovu cenu, ve svém projevu prohlásil, že se stal sám sobě podezřelým. Proč?

Jeho slova dnes, deset let od Havlovy smrti, vysvětluje ředitel Knihovny Václava Havla a jeho bývalý mluvčí a poradce Michael Žantovský: „Byl si velmi vědom korumpujících aspektů moci. Toho, co moc s lidmi dokáže udělat - a vědomě se tomu bránil.“

Ostatně Havel sám poznal, jak se dá moc zneužít k manipulaci se společností a k přeměně demokracie v totalitu. Také k tomu, jak se zbavit nepohodlných kritiků. Komunistický režim to v Československu ukazoval po dobu čtyřiceti let. Václav Havel jako jeden z jeho hlavních kritiků strávil skoro pět let v kriminálech.

Na to, jak spolu seděli ve věznici na Borech, vzpomíná chartista a bývalý diplomat Petr Pospíchal: „Vypadal úplně jinak, než jak si ho veřejnost pamatuje z pozdějších časů. Viditelně tím pobytem ve věznici trpěl, ale choval se tam velmi skromně, velmi tak jako… decentně.“

Téma moci zmiňuje v souvislosti s Václavem Havlem i bývalý předseda Slovenské národní rady František Mikloško. „Byl to člověk, který měl svoji vizi té moci bezmocných a který této vizi zůstal věrný až do konce.“ Naráží tak na Havlův stejnojmenný politický esej z roku 1978.

Díky projektu „10 let bez Václava Havla“, který organizuje Robin Suchánek a v rámci kterého se v Praze uskuteční několik vzpomínkových akcí, získaly Seznam Zprávy i vyjádření tří dalších zahraničních osobností.

Americká zpěvačka Suzanne Vega mluví o tom, že Václav Havel tady chybí: „Myslím si, že věci, co nás naučil, věci, co psal, jsou prostě potřeba víc než kdy dřív, víc než v jeho době.“

Bývalý rakouský prezident Heinz Fischer se opět dotýká tématu moci: „Naučil jsem se od něj, že k získání funkce nejsou potřeba mocenské nástroje, nebo alespoň ne výlučně, že dobré argumenty a klidná síla a spolehnutí se na pravdu a kulturu mohou být pro dosažení cílů také velmi mocné.“

A britský dramatik s českými kořeny Tom Stoppard to uzavírá odpovědí na otázku, co by teď Václavu Havlovi řekl, kdyby s ním mohl mluvit? „Řekl bych mu: Měl jsi pravdu.“

Co je hlavním odkazem Václava Havla pro společnost? A jak číst jeho slova o pravdě a lásce?

Pusťte si reportáž v úvodním videu, ve které o Havlovi vypráví i zpěvačka Marta Kubišová, spisovatelka Eda Kriseová nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Doporučované