Článek
V novém díle publicistického pořadu Terén se reportérka Kristina Ciroková vydala do Zlína po stopách vlivné rodiny Redlů. Ukazuje se, že lidé úzce spjatí s obviněným Michalem Redlem donedávna působili v městských společnostech města Zlína, kam je nominovalo hnutí STAN.
Konkrétně jde o podnikatele Radka Majce a právníka Václava Petráska. Oba žijí ve Zlíně a figurují ve firmách blízkých rodině Redlových.
Radka Majce, který je zároveň soudem stanovený opatrovník nesvéprávného Michala Redla, reportérka Seznam Zpráv zastihla doma. Z toho, že jeho svěřence policie viní z organizování korupce kolem pražského dopravního podniku, je prý překvapený. „Překvapený jako všichni ostatní.“ To, jak se projevovala Redlova nesvéprávnost, když ji teď policie zpochybňuje, nechtěl Majc komentovat: „Nemíním se k tomu vyjadřovat a nevím, jestli vůbec můžu.“
Radek Majc je s rodinou Michala Redla spojen i byznysově. Figuruje ve firmě Internátní, jejímž akcionářem byl zesnulý otec Michala Redla. A jak se píše v soudním spise, je rodinným přítelem. „S opatrovníkem se znají dlouhodobě, pracují ve stejných firmách a jedná se o rodinného přítele,“ píše se v rozsudku Okresního soudu Plzeň-město z letošního května, ve kterém samosoudkyně Jana Tlustá rozhodla o prodloužení nesvéprávnosti Redla na dalších pět let.
Mimochodem i Radek Majc, stejně jako otec Michala Redla a další lidé či firmy z jejich okolí, v minulosti sponzoroval hnutí STAN. Konkrétně částkou 100 tisíc korun. A právě toto hnutí jej také nominovalo na posty jednatele a člena dozorčí rady dvou městských firem – Technické služby Zlín a Technické služby Zlínsko. Působil v nich několik let do roku 2019. „Pan Majc byl navržen hnutím STAN a v současné době nemá ve společnostech žádné aktivity,“ potvrdil Seznam Zprávám mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.
Michal Redl žije ve Zlíně v domě, který vlastní firma Kidron, jejímž majitelem je další Redlovým blízký muž – právník Václav Petrásek. I ten figuruje ve společnostech spojených s touto rodinou. A i ten v roce 2016 obdaroval hnutí STAN. Konkrétně částkou 200 tisíc korun. Minulou středu náhle sám rezignoval na post v představenstvu ve Vodovodech a kanalizacích Zlín, kam jej nominovali právě zástupci Starostů ze zlínského magistrátu. Dokládá to záznam z jednání zastupitelstva z roku 2019, kde nominaci Petráska vysvětloval náměstek primátora Bedřich Lansfeld z hnutí STAN. „Je to člověk, kterého známe, protože pracuje pro nás, pro město, v roli likvidátora Okresních podniků,“ hájil tehdy výběr Lansfeld.
Kvůli síti Redlových lidí v městských společnostech teď opoziční hnutí Zlín 21 vyzvalo Starosty, aby prověřili své nominanty i v dalších firmách. A zvažuje navrhnout audit ve společnostech, kde figuroval Majc s Petráskem. „Myslím, že to je nasnadě, že bude třeba se podívat na tu jejich činnost, protože v tuto chvíli objektivně nemůžeme říct, jak pracovali. Možná, že pracovali nejlépe, jak mohli, v zájmech města. Anebo že tomu bylo jinak,“ míní předseda hnutí Zlín 21 Čestmír Vančura.
A proč působení Redlových blízkých v městských firmách vzbuzuje pochyby? Protože organizovaná skupina, jejímž hlavním dirigentem měl být podle policie právě Michal Redl, v Praze údajně dosazovala svoje lidi do vedení dopravního podniku a měla manipulovat zakázky.
Co ještě ve Zlíně kolem rodiny Redlových vyplouvá na povrch? A jak moc je zlínská buňka hnutí STAN s touto rodinou spojená? Více v úvodním videu.
Terén
Publicistický pořad Kristiny Cirokové.
Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.
Sledujte ZDE.