Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Uvěřily jim téměř čtyři tisíce lidí, kteří v dobré víře poslali peníze onkologicky nemocným dětem. Výtěžek - sedm milionů korun – si ale podle policie nechali pro sebe a utráceli dva organizátoři falešných sbírek. Oba jsou už obvinění z podvodu.
„Za spáchání tohoto zločinu jim hrozí trest odnětí svobody v době trvání dvou až osmi let,“ řekl k tomu Seznam Zprávám ředitel opavské policie Jiří Marzoll. Právě v Opavě a Ostravě oba obvinění muži působili.
O projektu Dopřej léčbu informovaly poprvé Seznam Zprávy loni na podzim. Podezření redakce, že jde o podvod, včetně toho, jak vše fungovalo, a odhalení jednoho z hlavních organizátorů, teď policie potvrdila.
Štábu se tehdy podařilo dostat i do prostor ostravského call centra, ze kterého operátoři volali náhodně vybraným lidem a žádali je, ať přispějí na nemocné děti. V místnosti sedělo několik žen a jeden muž a četli do telefonu připravené texty. „Je to pomoc dětem z nemoci,“ říká na videu jedna z operátorek.
Podle opavských policistů se zatím nezjistilo, že by operátoři věděli o tom, že peníze na pomoc dětem ve skutečnosti nešly. „Trestní odpovědnost dalších osob bude předmětem dalšího vyšetřování,“ poznamenal ale vedoucí opavského oddělení hospodářské kriminality Jakub Tutko.
Kriminalisté zdánlivě charitativní projekt monitorovali zhruba tři čtvrtě roku. V březnu oba muže zatkli a soud na ně uvalil vazbu. Mladší z obviněných je ale už na svobodě.
Podle informací Seznam Zpráv jde o osmadvacetiletého Dominika Šeráka z Ostravy. Ten byl jednatelem společnosti PressNow, která projekt Dopřej léčbu zaštiťovala. Ještě v prosinci uváděl, že o žádný podvod nejde. „Splňujeme veškeré požadavky pro výkon této činnosti. Nejsme si vědomi, že bychom porušovali nějaké zákony,“ stojí v e-mailu, který Šerák koncem roku poslal Seznam Zprávám.
Druhý organizátor stál skrytý v pozadí. Podle policie jde o muže z Vítkova, který měl už dříve problémy se zákonem. „Byl již v minulosti soudně trestán jak pro podvody, tak pro trestnou činnost proti měně,“ upřesnil Jakub Tutko.
Částka šla nahoru
Reportáž Seznam Zpráv také ukázala, že na webu Dopřej léčbu autoři zkopírovali texty příběhů nemocných dětí, které vzali z dobročinné webové platformy Donio. Použili i stejná jména, ale fotografie dětí nebyly jejich, obvinění muži je brali většinou z fotobank. Na otázku, zda takto neuvádějí lidi v omyl, dnes obviněný Šerák tehdy odpověděl: „Tak to si určitě nemyslím.“
Na webu bylo uvedené číslo účtu, kam mohli lidé posílat libovolné částky anebo se dalo přispět prostřednictvím QR kódů v hodnotě od pěti set do dvou tisíc korun. Desítky lidí denně ale oslovovali i napřímo přes call centra. S lidmi si domlouvali, že jim pošlou upomínkový předmět nepatrné hodnoty - šlo například o dřevěná srdíčka, za dobírku ale měli dárci zaplatit mnohem víc.
„Podezřelým s jídlem narostla chuť a postupně z částky 1299 korun požadovali stále vyšší dar. Zvyšovali po stovkách, až nakonec se částka vyšplhala na nějakých 1940 korun,“ uvedl kriminalista Tutko.
Záhy po reportáži Seznam Zpráv stránky projektu Dopřej léčbu přestaly fungovat. Vypadalo to, že podezřelá charita skončila. Jenže, jak jsme teď zjistili, letos v lednu muži vytvořili nové stránky s novým projektem.
Jak se projekt jmenoval a komu byla podvodná sbírka určená? A za co muži vybrané peníze podle policie utráceli? Dozvíte se v úvodním videu.
Terén
Publicistický pořad Kristiny Cirokové.
Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.
Sledujte ZDE.