Článek
Po svém propuštění poskytl Ivan Fjodorov rozhovor moderátorce televize Current Time, ve kterém popsal, co s ním a s dalším vězni Rusové prováděli ve vazební věznici.
Novinářka se starosty nejprve zeptala na okolnosti propuštění. A zda je pravda, že byl vyměněn za devět ruských vojáků.
„Bylo to dost stresující, protože už to byl druhý pokus o výměnu. K tomu prvnímu došlo v pondělí 14. března, kdy mě asi 7 hodin vozili v autě. Pak mi řekli, že k výměně nedojde a odvezli mě zpátky do cely,“ odpověděl starosta jihoukrajinského Melitopolu.
Ví, proč se první výměna nezdařila? „Verze, kterou mi řekla ruská armáda, byla, že mě ukrajinská strana nechce. A tak mě odvezli zpět do mého vězení. Věřte mi, že bylo utrpení sedět sedm hodin v autě s pytlem na hlavě a nevěřit lidem, kteří tam jsou s vámi. V cele jsem strávil den a půl a pak přišel druhý pokus o výměnu, ale ani ten nebyl jednoduchý.“
Moderátorka: „Můžete popsat, jak s vámi Rusové ve vězení zacházeli? Prezident Zelenskyj uvedl, že jste byl mučen.“
Ivan Fjodorov: „V první řadě to v zajetí nebylo jednoduché po emocionální stránce.“
Moderátorka: „A kde to vlastně bylo? Ve kterém městě?“
Ivan Fjodorov: „Byl jsem ve vazební věznici v Melitopolu. Co se týká jejich jednání, tak když po mně třeba chtěli, abych něco podepsal, tak do mé cely přišlo až sedm ozbrojených mužů. Sice se mě nedotkli, ale věřte mi, že sedm ozbrojených mužů vás vyděsí a hodně přemýšlíte o tom, co se může stát. Vím, že ve vedlejší cele někoho mučili. Slyšel jsem, jak tam křičí, což představuje také silný psychický nátlak.“
Kdo byl spolu s ním ve vazební věznici zadržen? „Jsou tam různí vězni. Někteří byli zadrženi za účast na pouličních protestech. Rusové jim vysvětlují, že by to neměli dělat. Zadržují také ty, o kterých si myslí, že jsou sabotéři. To jsou prostě lidé, které v noci chytí venku. Rusové jim drtí prsty dveřmi a ptají se na jejich vojenskou hodnost, ale to jsou jen místní obyvatelé.“
Podle starosty Fjodorova se Rusové snaží ve městě vybudovat policejní stát. „Rusové se prostě snaží v našem ukrajinském demokratickém Melitopolu vybudovat policejní stát. Chtěli také, abych podepsal rezignaci a jmenoval svého zástupce. Ale ti lidé vůbec neznají ukrajinské zákony. Nevěděli, že starosta nemůže rezignovat jen tak, že podepíše nějaký papír. Rezignaci musí schválit městská rada. Nevěděli, že starosta nemůže jmenovat svého náměstka bez schválení městskou radou. Nejdřív to po mně požadovali, ale později jen chtěli, abych svému týmu řekl, že má dál pracovat, ale už pod ruskou vlajkou. Zároveň se mají zodpovídat nějakému novému úřadujícímu starostovi. Chtěli, abych řekl komunálním službám, aby pokračovaly v práci. Měli jediný cíl: abych zůstal ve vězení, zatímco město bude dál žít normálním životem. To se jim ale nepodařilo prosadit.“
Navzdory odporu a protestům obyvatel je Melitopol v současné době pod kontrolou ruské armády.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.