Článek
Okupační úřady (přinejmenším v počátcích) podcenily evakuaci lidí z oblastí, které zatopila voda ze zničené Kachovské přehrady. Na Ruskem kontrolované straně Dněpru uvázla ve svých domech řada lidí.
Odkázáni sami na sebe zůstali obyvatelé Olešek, města ležícího naproti Chersonu. Rozvodněný tok lidi odřízl, někteří neměli při čekání na pomoc dostatek jídla ani pitné vody.
Ruské okupační úřady s pomocí nespěchaly, na okupovaném břehu se tedy lidem pokusila pomoci ukrajinská armáda. Ukrajinské ministerstvo obrany na svém účtu na twitteru zveřejnilo záběry zachycují bezpilotní stroj, který se přibližuje k jednomu ze zatopených domů. Následně shazuje do střešního okna, ve kterém je nachystaná obyvatelka domu, láhev s pitnou vodou.
„Ukrajinská armáda na své lidi nikdy nezapomene,“ stojí u videa pořízeného Pavlem Bondarenkem a 406. dělostřeleckou brigádou.
Reportérovi Rádia Svobodná Evropa se posléze podařilo ženu z videa dohledat. V Chersonu, kam se jí nakonec podařilo s rodinou evakuovat, s ní natočil rozhovor.
„Ráno jsme se dozvěděli o protržení přehrady,“ popisuje dramatické události Kateryna. „Samozřejmě jsme se snažili příliš nepanikařit. Bylo třeba uvařit jídlo, abychom se mohli najíst, sehnat vodu, sbalit oblečení. Ale voda začala najednou stoupat strašně rychle,“ vysvětluje Ukrajinka.
Rozhovor ze zaplaveného Chersonu
„Asi třetina města je pod vodou,“ líčí Seznam Zprávám z Chersonu zatopeného vodou z Kachovské přehrady Vjačeslav Čerňavskyj. Ani s opadnutím vody podle něj nepřijde úplná úleva. Tou bude až obnova města bez hrozby ostřelování.
Rodina uvízla na malém ostrově, kde mají lidé z oblasti své víkendové chaty. Okupační úřady odtamtud údajně nikoho neevakuovaly.
„Na ostrově byli i ruští vojáci, ale toho rána, 6. června, najednou zmizeli. Žili tam v jedné chatě a najednou byli všichni pryč. Asi o protržení věděli předem, nebo je varovali. V každém případě odešli a o místní se nestarali. Nikdo nám nenabídl žádnou pomoc. Všude kolem nás byla voda a žádné lodě. Představte si, že jste v takové situaci s dětmi. Byla jsem s nimi sama v domě na půdě. Nevěděla jsem, co mám dělat. Voda stoupala a já měla o děti strach,“ popsala pro RFE/RL.
Rodinu náhodou zahlédl operátor jednoho z ukrajinských vojenských dronů.
„Poté, co vyhodili přehradu do vzduchu, slyšeli jsme nad námi létat drony. Máma řekla, ať na ně zamáváme, aby věděli, že jsme tady, a případně nás někdo přišel zachránit,“ říká malý Maksym.
Operátor dronu nahlásil polohu rodiny záchrannému oddílu. Tomu se – i přes ruské ostřelování – podařilo k rodině dostat a dovézt ji do bezpečí.
„Jsme nesmírně vděční těm chlapcům, kteří riskovali své životy a (jednoduše řečeno) pro nás udělali velkou věc,“ děkuje v reportáži svým zachráncům Kateryna.
Protržení Kachovské přehrady
Seznam Zprávy situaci po protržení Kachovské přehrady podrobně sledují, analyzují a ukazují ve fotografiích i na videích.
- FOTKY: Satelitní snímky ukazují, jak voda zaplavila krajinu
- SVĚDECTVÍ Z CHERSONU: „To nejtěžší nás teprve čeká“
- VINÍCI: Tři možnosti, jak se mohla protrhnout hráz
- DOPADY: Jak zničení hráze může ovlivnit zásobování vodou i přírodu
- JADERNÁ ELEKTRÁRNA: Záporoží je v bezpečí. Zatím
- BUDOUCNOST: Expert popisuje, jaký může být další osud přehrady
- VIDEO: Jak ustoupila voda v Záporoží
- FAKTA: Přehrada měla objem jako 60 lipenských nádrží
- HISTORIE: Nebyl by to zdaleka první útok na přehradu