Článek
Sankce Evropské unie proti Rusku, které byly přijaty po zahájení invaze na Ukrajinu, sice zakazují ruským lodím zakotvit v evropských přístavech, ale reportéři Rádia Svobodná Evropa zjistili, že se toto nařízení často obchází, a to například u rumunského a řeckého pobřeží.
Z údajů uveřejněných na webu marinetrafic vyplývá, že minimálně 13 ruských tankerů plulo po stejné trase do přístavů v Evropské unii s nákladem ropy nebo ropných produktů.
K obcházení sankcí dochází podle poznatků RFE/RL dvěma způsoby:
1. Náklad z ruských tankerů je cestou přeložen na lodě plující pod vlajkou EU, teprve pak je dopraven převážně do řeckých přístavů.
Tímto způsobem byl 12. června přeložen náklad z lodi VF Tanker-11 na loď Star Merlin, která pluje pod portugalskou vlajkou, ale má německého vlastníka. Portugalské plavidlo pak 26. června zakotvilo v Řecku a následně přístav opustilo už bez nákladu. O měsíc později přeložila loď Mechanik Antonov svůj náklad do tankeru Georgia, který plul pod maltskou vlajkou. O den později pak převzala Georgia náklad z další ruské lodi. Veškerý náklad vyložila 10. srpna opět v Řecku.
Mohlo by vás zajímat
Záchranné lano Evropě v energetické krizi hodil nepravděpodobný mesiáš. Čína od Rusů nakoupila levné LNG a s přirážkou jej přeprodává Evropě.
2. Domino. Systém druhého schématu pašování ruské ropy do Evropy lze nejlépe vysvětlit na příkladu liberijského tankeru The New Legend.
Tato loď se pohybovala po dobu pěti měsíců u pobřeží Rumunska. Během té doby na ni byl přeložen náklad z několika ruských tankerů.
Plavidlo The New Legend pak ropu dál překládalo na jiné lodě, které ji pak vyložily v evropských přístavech, nebo ji předaly ještě dalším lodím. Někdy náklad vyložila v přístavu dokonce až čtvrtá loď v tomto řetězci. Tyto lodě často vypínají své transpondéry, takže je těžké sledovat jejich pohyb.
U jedné zásilky se novinářům podařilo vystopovat celou trasu.
Na začátku července přeložil tanker The New Legend ropu na maltský tanker San Sebastian. Následně náklad převzala řecká loď Minerva Vaso, která ho v řeckém přístavu vyložila 15. července. Všechny ruské lodě, které v těchto operacích figurují, patří společnosti Volga Shipping, jejímž vlastníkem je Vladimir Lisin. Ten je podle časopisu Forbes v současnosti nejbohatším ruským podnikatelem a také blízkým přítelem Vladimira Putina.
Lisin přitom není uveden na žádném sankčním seznamu.