Článek
Mořský biolog Ivan Rusev strávil více než 40 let sledováním pobřeží ukrajinského Černého moře a po únorové invazi ho překvapil obrovský nárůst počtu mrtvých delfínů.
„Celkově odhadujeme, že zde uhynulo minimálně 50 000 a možná až 100 000 delfínů,“ říká v reportáži Rádia Svobodná Evropa ukrajinský biolog.
Krátce po začátku války se na břehu národního parku Tuzlovské limany, kde Rusev pracuje, začala objevovat jejich mrtvá těla.
„Jen v této části pobřeží Černého moře na hranicích národního parku jsme našli 12 mrtvých delfínů. Před začátkem války jsme tady nenašli ani jednoho,“ upozorňuje Rusev.
Podle biologa delfíny zabily miny, výbuchy a tlakové vlny způsobené podvodními detonacemi. Nejvíce je však zabíjí silný sonar, který používají ruské ponorky k navigaci.
„Tento sonar poškodil akustický systém delfínů a oslepil je. Nemohli se orientovat v moři a lovit ryby. Proto každý den hubli a jejich imunitní systém slábl,“ vysvětluje odborník.
Mohlo by vás zajímat
Válkou na Ukrajině trpí vedle obyvatelstva i zvířata. Ukrajinci často riskují své životy, aby zachránili kočky, psy a další domácí zvířata.
Teď během války tráví většinu svého času v pozorovací stanici. Uvádí, že do přírodní rezervace dopadlo více než 200 střel, které způsobily požáry a zabránily několika druhům stěhovavých ptáků v hnízdění a rozmnožování. Bitva o Hadí ostrov, který je vzdálený pouhých 40 kilometrů od hranic národního parku, způsobil na jaře a v létě obrovské narušení místního životního prostředí.
Pokud jsou nejhorší odhady přesné, mohla v důsledku války zahynout více než třetina z 250 tisíc delfínů v Černém moři.
Ukrajina nyní shromažďuje důkazy, aby se mohla jednoho dne obrátit na mezinárodní soud a pohnat Rusko k odpovědnosti za rozsáhlé ničení životního prostředí. Rusevův tým nyní shromažďuje ostatky delfínů, aby mohly být provedeny pitvy v laboratořích v Německu a Itálii.
„Museli jsme toho delfína odnést z pobřeží a transportovat ho na místo, kde se bude zkoumat, aby se přesně určilo, proč zemřel a za jakých okolností,“ ukazuje na mrtvé tělo zaměstnanec parku Vasilij Cheban.
Podívejte se
Obrovský stres zažívají na Ukrajině nejen lidé, ale i zvířata. Nabízíme fotoreportáž z ukrajinské zoo, která musí improvizovat, aby zvířata udržela v teple.
Vědci tvrdí, že může trvat více než 30 let, než se populace delfínů v Černém moři obnoví na předválečnou úroveň, ale to jen v případě, že budou přijata drastická opatření. Ivan Rusev proto navrhuje, aby zde Ukrajina zřídila oblast chráněných vod o rozloze 300 000 kilometrů čtverečních, která by se táhla od pobřeží až k Hadímu ostrovu.
„Velká vodní rezervace, kde by na delfíny nepůsobily žádné škodlivé vlivy, kde by nebyli žádní rybáři, žádní pytláci a hlavně žádná válka,“ vysvětluje výhody případné rezervace.
Rusev chce, aby ukrajinský prezident po válce vydal dekret, který by tuto mořskou rezervaci zřídil, a doufá, že díky tomu dostanou černomořští delfíni a další ekologické oběti současného vojenského konfliktu šanci na zotavení.