Hlavní obsah

Děláme práci za stát. Kdo není zelený, má dražší úvěr, říká šéf Monety

Tomáš Spurný je šéf Moneta Money Bank. V pořadu Inside Talks zastupuje svět financí. Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

ESG mění pravidla hry. Brzy může být velký rozdíl mezi úvěrem pro „zelené“ a „nezelené“ žadatele. „Pokud jeden platí marže 2 procenta, nezelený může platit dvakrát tolik, nebo financování vůbec nedostane,“ odhaduje Tomáš Spurný.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Tématem současnosti je udržitelnost - a to i v bankovnictví. Dle bankéře Tomáše Spurného právě na tento sektor dopadá a dopadne úplně nejvíc.

„Udržitelnost je pro nás téma už posledních deset let, nicméně v poslední době se situace s udržitelností dramaticky mění,“ říká v pořadu Inside Talks. Naráží přitom na regulační povinnosti Evropské unie, kvůli kterým už dnes musí banka ročně poslat zhruba tři tisíce reportů. „A s tím, co nás ještě čeká, se reportovací povinnost zvýší zhruba o 10 až 15 procent,“ dodává šéf Moneta Money Bank.

Už od letošního roku se totiž rozšíří okruh firem, na něž dopadnou povinnosti předkládat výkazy popisující přístup k životnímu prostředí, sociálním otázkám i způsobu řízení. A právě nové povinnosti spojené s reportingem dle Tomáše Spurného dopadnou nejvíc na banky, které budou v roli „arbitra“ suplovat stát.

Co je ESG

Soubor faktorů, které ovlivňují investiční rozhodování a dlouhodobou udržitelnost firem. Investoři, zákazníci i regulační orgány stále více sledují, jak společnosti přistupují k těmto principům.

E jako environmentální – ochrana životního prostředí

  • Udržitelné hospodaření s přírodními zdroji
  • Snižování emisí CO2 a uhlíkové stopy
  • Ochrana biodiverzity a ekosystémů
  • Efektivní nakládání s odpady a recyklace

S jako sociální – odpovědnost vůči lidem a společnosti

  • Férové pracovní podmínky a dodržování lidských práv
  • Diverzita a inkluze na pracovišti
  • Zdraví a bezpečnost zaměstnanců
  • Vztahy s komunitami a podpora místních projektů

G za správu a řízení (governance) – transparentní vedení firmy

  • Etické podnikání a protikorupční opatření
  • Rovnováha v rozhodovacích procesech
  • Odpovědnost managementu vůči investorům
  • Soulad s legislativou a firemními zásadami

Banky? Ten kdo vymáhá „zelenost“

„Evropská unie prostřednictvím zavádění svých pravidel do národních legislativ vyžaduje, aby banky do určité míry zastávaly roli státu – aby byly těmi, kdo onu zelenost vymáhá na základě regulatorních požadavků,“ vysvětluje Spurný.

Dle něj ale není správné požadovat od bank, aby například odmítly financování firmě, která sice není přívětivá ke klimatu, ale podniká v rámci zákonů, jež jim dané podnikání dovolují.

„Pokud stát nechce, aby takové společnosti v ekonomice působily, měl by jim tu činnost buď zdanit, nebo rovnou zakázat, a tím dospět k redukci emisí CO2. Ale žádat banky, aby vzaly toto břímě politické zodpovědnosti? My musíme plnit tuto politickou vůli a nejsou z toho nadšeni ani naši klienti, ani naši akcionáři,“ dodává Spurný.

Nejsi zelený? Jsi bez úvěru

Banky jsou dle něj stavěny před Sofiinu volbu. „Z pohledu regulace se tu děje hned několik věcí. Za prvé: aby financování firem, které nejsou zelené, vyžadovalo větší kapitálovou intenzitu. Když ale zvýšíme intenzitu kapitálu, zároveň musíme zvýšit cenu. Tedy - kdo není zelený, bude platit více a ten, kdo zelený je, dostane podporované financování,“ vysvětluje Spurný.

Dle něj pak rozdíl mezi nepodporovaným a podporovaným financováním může být dost podstatný. „Dnes je obtížné to stanovit, ale pokud jeden platí marže dvě procenta, tak ten nezelený bude platit dvakrát tolik, nebo to financování vůbec nedostane,“ dodává Spurný.

„Dnes, než vám banky poskytnou úvěr, mají lidi, kteří posoudí váš úvěr, bonitu a schopnost a ochotu ten úvěr splácet. To je jedna hromádka nákladů. Druhá hromádka bude brzy o tom, že veškeré systémy v bance budou muset být do budoucna upraveny tak, aby byly schopny zachycovat kvalitativní a kvantitativní aspekty ESG našich zákazníků,“ říká Spurný.

Hypotéka? Nezáleží jak platíte, ale i co kupujete

Už brzy, v horizontu dvou až tří let, dle něj bude nutné u hypotéky řešit například i to, o jakou nemovitost se jedná, jaký má energetický štítek a další zelené parametry. Někteří pak budou dle Spurného i odmítnuti.

„Na poli komerčních úvěrů už se to děje. Když se podíváte na kancelářské budovy, tak domy, jež nedosahují určitého měřítka z hlediska zelenosti, jsou obtížně financovatelné a refinancovatelné. To je zcela evidentní,“ říká Spurný s tím, že až dosud takto banka nepostupovala. „My se díváme na to, jak silný je klient, aby závazek unesl, ale budeme muset postupovat podle nových pravidel, protože regulace nás tímto směrem vede,“ dodává.

Motivovat, ne nutit

Dalším elementem regulace dle něj je to, že i banky budou muset vykazovat poměr zelených aktiv - a budou tedy pod tlakem mít takový poměr co nejlepší.

„Já si nemyslím, že by se toto mělo dít v jakékoliv tržní ekonomice,“ dodává Spurný. Banky by dle něj měly být motivovány, ne nuceny. „Teď to řeknu jako žert, ale třeba dotacemi, aby podporovali zelenou transformaci,“ dodává s tím, že celý proces tak, jak je nastaven, dnes vytváří tlak na banky.

„Druhý problém je, že standardy reportování dnes po bankách vyžadují, aby sbíraly data od společností. Malé a střední podniky ale vůbec nejsou připraveny, aby vám taková data poskytly,“ říká Spurný.

ESG dle Spurného už dnes stojí jen na nepřímých nákladech 30 milionů ročně. „Ano, někdo může říct, že pro banku, která má zisk 5,8 miliardy, to není mnoho. Není to ale jen o penězích. Největší problém je, že legislativa po vás žádá data, která neexistují. A pokud ty společnosti ta data zveřejňovat nebudou, tak tam není žádná sankce,“ říká Spurný.

Inside Talks

Pořad, ve kterém bude Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírat zákulisí byznysu. Tito insideři popíší, jakými tématy žijí průmysl, potravinářství, reality, startupy, finance, energetika nebo automobilový průmysl, a vysvětlí klíčové momenty a souvislosti.

Insidery je tato skupina šéfů:

  • Tomáš Kolář z Linetu
  • Petr Palička z realitní divize EP Real Estate
  • Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT
  • Tomáš Spurný z Moneta Money Bank
  • Ondřej Fryc z Reflex Capital
  • Martin Durčák z ČEPS
  • Karel Pilčík z MP Krásno
  • Jan Romportl z Elin.ai
Foto: Seznam Zprávy

Inside Talks. Každý pátek na SZ Byznys.

Bankéř také upozorňuje, že Evropa stojí v tomto snažení a směru osamocena „jako kůl v plotě“, a to může mít dopad na celý sektor. „Vliv to bude mít na celý evropský bankovní sektor, neboť bude méně konkurenceschopný a bude mnohem víc svázán pravidly.“

Doporučované