Článek
Alphabet, mateřská firma největšího světového serveru pro sdílení videí, zveřejnila své výsledky za loňské čtvrtletí a potažmo v součtu i za celý rok. A vůbec poprvé přidala právě i poslední tři roky hospodaření YouTube.
Z výroční zprávy společnosti vyplývá, že z audiovizuální platformy jí loni jenom za příjmy z reklamy přiteklo celkem 15 miliard dolarů – tedy devítinásobek toho, za kolik firma v roce 2006 server koupila.
Nákup, který se vyplatil
Před čtrnácti lety zaplatili otcové-zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin za slibný start-up jménem YouTube 1,65 miliardy dolarů, což byla největší akvizice, kterou tehdy stále ještě jejich „pouze“ Google podnikl.
Příjmy z reklamy přitom dynamicky rostou, v roce 2018 si YouTube přišel na 11 miliard, zatímco v roce 2017 na osm miliard dolarů. Během dvou let tedy sdílení videí dokázalo postrčit příjmy o 86 procent.
Příjmy z nereklamních aktivit dosáhly ke třem miliardám dolarů. Na těch se podílejí třeba i tržby z prémiové sekce YouTube, která má asi dva miliony předplatitelů. Členství v Česku stojí 179 korun měsíčně.
Rekordní výsledky, ale pokles akcií
Čistý zisk videoplatformy Alphabet neuvedl. Ten svůj ale ano, a byl rekordní – za čtvrté čtvrtletí se meziročně zvýšil o pětinu a dosáhl na 10,7 miliardy dolarů. Za celý rok 2019 si potom v součtu připsal zhruba 34,2 miliardy dolarů – oproti předminulému roku o 11 procent víc a v přepočtu více než tři čtvrtě bilionu korun.
Mateřská firma YouTube a Googlu přesto ztratila svou pozici v klubu bilionových dolarových firem podle tržní kapitalizace na newyorské burze – vedle Microsoftu, Applu a Amazonu. Oznámení výsledků hospodaření totiž podle Forbesu provázel mírný, zato podstatný pokles akcií o tři procenta. Investoři tak reagovali na nižší než očekávaný růst čtvrtletních tržeb, které se meziročně zvýšily „pouze“ o 17 procent na 46,08 miliardy dolarů, a toto tempo tak mělo být nejslabší za pět let.
Zakladatelé firmy Google Larry Page a Sergey Brin odstoupili z vedení Alphabetu koncem loňského roku. Jejich místo v čele konglomerátu zaujal generální ředitel Googlu Sundar Pichai. Oba ale zůstávají členy představenstva, akcionáři i spoluzakladateli.
Page v Alphabetu působil jako generální ředitel, Brin zastával post prezidenta. Svým krokem chtěli údajně zjednodušit strukturu vedení firmy.