Článek
„Bylo mi 27 let,“ říká Kazemi, „a zrovna jsem se vrátil z Velké Británie, kde jsem studoval fotografii – a vůbec jsem netušil, že v mé zemi vypukla nějaká revoluce. A najednou jsem se ocitl uprostřed toho všeho – nepokojů, demonstrací a podobně. Tak jsem vzal fotoaparát a začal fotografovat.“
Přiznává, že ho ani nenapadlo, že by šáhův režim mohl padnout. „Vzpomínám si, že v té době bylo více než 90 % Íránců proti šáhovi, ale zároveň všichni nechtěli islámskou revoluci. Chtěli změnu. Ale pod vedením ajatolláha Chomejního se všichni spojili.“
Kazemi vzpomíná, že události nabraly dramatický spád.
„Během revoluce jsem se dostal do přestřelky s armádou během prvního dne střetů,” popisuje fotograf. „A po revoluci to také nebylo jednoduché. MKO, což jsou islámské milice, byly velmi aktivní. Téměř každý den docházelo v Teheránu k popravám. A bezpečnostní složky začaly být tvrdé vůči médiím – fotografům a kameramanům. Několikrát jsem se kvůli tomu dostal do riskantní situace, ale přežil jsem.“
A jak vidí fotograf budoucnost své země?
„Lidé v Íránu si přejí to, co všichni lidé na světě. Chtějí mít práci, chtějí mít budoucnost, chtějí bezpečí, chtějí být šťastní, chtějí cestovat, chtějí žít v míru, chtějí žít svobodně. Svoboda může znamenat pro každého něco jiného. Ale měli bychom mít možnost svou svobodu realizovat. V Íránu se zdá, že fundamentalisté a konzervativci mají jinou přestavu.“
Doufá, že změna nebude krvavá jako v některých arabských zemích.
„Osobně věřím – když vidím, co se stalo nedávno v Libyi, Sýrii, Iráku nebo Afghánistánu – že íránští občané jsou chytřejší, než aby připustili podobný scénář. Myslím si, že kdyby se v Íránu uskutečnily nějaké postupné reformy, lidé by byli šťastnější,” říká v exkluzivním rozhovoru pro pořad Svět bez obalu jeden z nejlepších íránských fotografů současnosti.
Podrobnosti v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.