Článek
Kulturní skandál, kdy po slavnostním udělení historicky nejvyššího počtu Českých lvů pro film Masaryk padala slova jako ohýbání pravidel, levárna či podvod, zaměstnával v posledních dnech nejvíce prezidenta České filmové a televizní akademie Ivo Mathého.
Jak potvrdil v rozhovoru pro Seznam, že to asi nedopadne dobře, si začal uvědomovat už v druhé polovině ledna, kdy akademie oznámila nominace na České lvy za rok 2016. A Masaryk režiséra Julia Ševčíka jich sesbíral čtrnáct.
„Pár dní nato se v ulicích objevily billboardy s nápisem ‚v kinech od 9. března, předprodej zahájen‘,“ říká v rozhovoru Mathé. „To už v některých lidech vyvolalo nedobrý pocit, ale nemluvili o něm, v průběhu hlasování by to bylo nefér.“
O co šlo? Distributor Masaryka, firma Bioscop, uvedla prvních sedm představení filmu v posledních sedmi dnech loňského roku v pražském kině Lucerna. To byl pro filmovou akademii důkaz toho, že film si premiéru odbyl v loňském roce.
Uvedením sedmi představení totiž Masaryk naplnil pravidla Českého lva a automaticky spadl do cen za rok 2016. Jenže širokou distribuci, do všech kin po celé republice, měl Masaryk naplánovanou až na březen 2017 (pět dní po udílení cen). A právě tento postup distributora vyvolal negativní ohlas jako účelový marketingový tah, jak uvést do kin film ověnčený cenami (zaznívaly argumenty, že v loňské slabší filmové konkurenci měl Masaryk ceny téměř jisté).
Ivo Mathé ve videorozhovoru, který najdete nahoře v tomto textu, mimo jiné vysvětluje, zda bude nutné pro další ročníky měnit pravidla Českého lva a proč je téměř polovina členů filmové akademie pasivní a o udělení Lvů nehlasuje.
Zde se můžete podívat na rozhovor s režisérem filmu Masaryk: