Článek
Ke zdražení pro majitele psů přispívá mimo jiné povinné čipování, píše deník MF Dnes. Od letošního ledna musí být očipovaní všichni psi a radnice tak ruší dosavadní motivační úlevy pro majitele, kteří dříve nechali psa načipovat dobrovolně. Podle listu jde například o České Budějovice, Karlovy Vary nebo Jihlavu.
Druhou změnou je, že zákon nově zrušil slevy pro jiné důchodce než starobní. Ostatní začali platit běžnou sazbu. Třeba ve Štětí na Litoměřicku obyvatelé s nárokem na sirotčí, vdovský, invalidní a starobní důchod platili jen dvě stovky.
Nově sleva ze zákona náleží jen seniorům nad 65 let a ostatní rázem platí tisícovku. Starosta Štětí Tomáš Ryšánek však deník ujistil, že část takto postižených bude moci speciálně požádat radnici o osvobození od poplatku.
Některá města poplatky za psy zvedají plošně. List vyjmenovává jako příklady Havířov, Louny nebo Žďár nad Sázavou. „Poplatky za psa se u nás zvyšovaly po 28 letech,“ řekl deníku mluvčí radnice ve Žďáru Matěj Papáček. Pes ve Žďáru zdražil v rodinném domku o dvě stovky a v paneláku o tři.
Milionové příjmy
Poplatky ze psů přinášejí do městských pokladen milionové příjmy. „Poplatek za psa spravují městské části, které za rok 2018 vybraly 42 157 000 korun,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
„Městské části většinou finance směrují do úklidu chodníků po psech. Nicméně finance nejsou vázané a putují volně do rozpočtu. Lze z nich hradit jak úklid po psech, tak například výstavbu nových škol nebo opravy silnic,“ dodal Hofman.