Článek
ČNB hodlá bankám nařídit, jaké náklady si smějí účtovat, pokud člověk doplatí hypotéku předčasně mimo období takzvané fixace − tedy v průběhu doby, po kterou má pevně stanovenou úrokovou sazbu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.
Zatímco nyní takové předčasné splacení hypotéky lidi stojí tisíce až desetitisíce korun, nově by to mohly být třeba i jen stokoruny.
Česká národní banka chce nastavit pravidla tak, aby si banky mohly účtovat pouze takové poplatky, které s předčasným doplacením úvěru přímo souvisí. Mezi takzvané účelně vynaložené náklady patří například poštovné, kopírování dokumentů nebo poplatky za různé administrativní úkony. V samotném pojmu ale tkví problém. Účelně vynaložené náklady byly zavedeny v roce 2016 s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, ale ten přesně nedefinuje, co si banky smí za předčasné splacení účtovat.
Za loňský rok vzrostl čistý zisk Monety Money Bank o 7 procent na 4,2 miliardy korun
S novým nařízením by nyní mohlo skončit období, kdy si banky účtují například i ušlý zisk kvůli předčasnému splacení půjčky. Lidé teď musí při předčasném doplacení uhradit také část úroků, které by bance posílali, pokud by dodrželi dohodnutou dobu fixace úrokové sazby.
V současné době se však podle makléřů nedá očekávat, že by lidé měli o předčasné splácení úvěrů výraznější zájem. Hypotéky začaly v posledním roce podražovat, takže většina klientů se bude snažit udržet si dříve domluvený výhodnější úrok až do konce fixace. Rostoucí zájem o předčasné splacení se naopak dá očekávat tehdy, pokud by hypotéky výrazněji zlevnily. Lidé by se pak snažili co nejrychleji získat aktuální, nižší úrokovou sazbu.