Článek
Letecký most pro přepravu ochranných pomůcek z Číny do České republiky obsluhují zejména letadla čínské společnosti China Eastern. Do akce se ale zapojily i Ruslany, které naloží až tisíc kubíků zboží - tedy přibližně 2,5krát tolik než letadla Číňanů.
V uplynulých dvou týdnech dosedl dvakrát na pardubickou dráhu ukrajinský An-124 Ruslan, teď Ministerstvo vnitra objednalo stejný letoun od ruského dopravce Volga-Dnepr Group. Ačkoliv jde o dopravní skupinu z Ruska, podle zjištění Seznam Zpráv se zajištěním tohoto Ruslanu pomohl Berlín, respektive česká ambasáda v Německu.
„Pomohl to domluvit přímo pan velvyslanec Podivínský, neboť dopravce má v Lipsku registrovanou firmu,“ řekl Seznam Zprávám ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ruská společnost Volga-Dnepr vlastní dceřinou firmu Ruslan Salis GmbH, která od roku 2004 sídlí v německém Lipsku.
Tato firma spolupracuje s programem SALIS (Strategic Airlift International Solution) v rámci organizace NATO. Cílem této iniciativy je pomoci členským zemím s přepravou nadrozměrných nákladů. A právě na letišti v Lipsku, kde firma Ruslan Salis sídlí, má domovskou základnu i alianční SALIS.
Posilujeme letecký most. Abychom co nejrychleji dostali do ČR veškerý materiál ze Shenzenu, včetně objednávek @ZdravkoOnline , připojí se k ukrajinskému An-124 i tento jeho ruský kolega, zatím na jeden let. Zítra tedy v Pardubicích 2 Ruslany. #spolutozvladneme pic.twitter.com/qYn80rEHGT
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 30, 2020
Vedle této zavážky budou minimálně v příštích pěti týdnech létat do Česka z Šanghaje letadla čínské společnosti China Eastern. Na palubě dopraví roušky, respirátory, plicní ventilátory, ochranné obleky či brýle.