Článek
Do Severní Koreje přijel na předem neohlášenou návštěvu americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednat o posledních podrobnostech plánovaného summitu prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.
Pompeo řekl, že na programu bude i otázka Američanů vězněných v Severní Koreji. Zatím ale od Pchjongjangu neměl závazek, že by je země propustila.
Zadržovanými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli na pchjongjangské technické univerzitě (PUST).
V Trumpově funkčním období KLDR propustila jen jednoho Američana. Dvaadvacetiletý student Otto Warmbier se však loni v létě vrátil do USA po 17 měsících v kómatu a o několik dní později zemřel.
Headed back to #DPRK at the invitation of the North Korean leadership. I look forward to planning a successful summit between President Trump and Kim Jong-un.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) May 8, 2018
Pompeova návštěva Severní Koreje je již druhá za necelých šest týdnů.
Přesné datum ani místo chystaného setkání šéfa Bílého domu a severokorejského vůdce dosud nebylo oznámeno. „Očekáváme, že oznámí datum, čas a vězně,” citovala agentura Jonhap jihokorejského funkcionáře.
Východoasijské státy volí společný postup
Vrcholní představitelé Japonska, Číny a Jižní Koreje se mezitím v Tokiu dohodli na spolupráci při úsilí o odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Mimo jiné se shodli na tom, že v zájmu řešení problémů s KLDR mají být naplněny rezoluce OSN, uvedl po jednodenním summitu japonský premiér Šinzó Abe.
Kim Čong-un se minulý měsíc setkal s Munem a potvrdil vůli vzdát se programu vývoje jaderných zbraní. Silnou podporu přijaté deklaraci vyjádřili také Li a Abe, uvedl dnes Mun.
Abe prohlásil, že Japonsko bude normalizovat své vztahy s KLDR, pokud budou zcela vyřešeny otázky kolem severokorejského programu vývoje jaderných zbraní a raket a také otázka japonských občanů unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje.
Čínský premiér Li ujistil, že Čína učiní vše pro umožnění denuklearizace KLDR. Uvítal přitom diplomatickou cestu, kterou se nyní vydaly Washington a Pchjongjang. Li dodal, že podporuje rovněž myšlenku dialogu mezi Japonskem a Severní Koreou.
Setkání vrcholných představitelů Japonska, Jižní Koreje a Číny se uskutečnilo po dvou a půl letech, ačkoli jednání v tomto formátu se původně plánovala jako každoroční.