Článek
Šéfové států a vlád sedmadvaceti zemí Unie kromě dohody o brexitu podpořili i text politické deklarace popisující vztahy obou stran v budoucnosti.
Na unijní straně musí dohodu ještě podpořit europarlament a Rada EU. Členské země ji pak formálně schválí v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se příprava brexitu řídí. Tím bude kontinent připraven a míč se ocitne na britské straně kanálu La Manche, kde bude muset projít britským parlamentem. Pokud se tak nestane, hrozí takzvaný tvrdý brexit bez dohody.
„Dohoda je nejlepší a jediná možná," zaznělo úst z předsedy Evropské komise Junckera i britské premiérky Mayové. Juncker to na tiskové konferenci vzkázal přímo britským poslancům a doporučil jim, aby dohodu schválili.
Německá kancléřka Angela Merkelová označila nadcházející odchod Británie z Evropské unie za tragický. Dnešní dosažení dohody o tom, jak by se brexit měl odehrát, však ocenila. „Je to historický den, který vyvolává velmi nejednoznačné pocity. Je tragické, že Británie po 45 letech opouští Evropskou unii. Ale samozřejmě musíme respektovat hlas britských občanů,“ řekla Merkelová novinářům po summitu, který dohodě o brexitu dal zelenou. „Je dobré, že máme dohodu (…). Můžeme tedy říci, že z hlediska 27 členských států existuje základ pro spořádaný rozchod a budování příštích vztahů,“ dodala. Merkelová odmítla spekulovat, co se stane, pokud dohodu odmítne britský parlament. Věří, že premiérka Theresa Mayová udělá vše, aby vyplnila svou část závazků, a připomněla také rčení „Kde je vůle, tam je cesta“.
Francouzský prezident Emmanule Macron spojil brexit s potřebou reformovat Evropskou unii a je přesvědčen, že si z něj EU musí vzít poučení a změnit se. „Musíme vyvodit všechny důsledky, protože se ukázalo, že Evropská unie má slabiny. Lze ji zlepšit. Evropa musí být přebudována. To je možnost, kterou podporuji a na které budeme dále pracovat,“ řekl. „Není to den, kdy bychom měli slavit, ale ani den smutku. Je to volba svrchovaného lidu,“ dodal na adresu britského rozhodnutí. Irský premiér Leo Varadkar na adresu britského parlamentu, kde brexitová dohoda vyvolává námitky, upozornil, že vyjednat lepší dohodu není možné. Španělský premiér Pedro Sánchez dal najevo uspokojení nad tím, jak byla ošetřena problematika Gibraltaru, o který Madrid a Londýn vedou vleklý spor.
Rozsáhlá smlouva upravuje okolnosti samotného brexitu a řeší kromě jiného i přechodné období. Související deklarace popisuje, jak by v budoucnosti mělo vypadat těsné partnerství Unie a Británie v řadě oblastí. Podpora obou dokumentů se na nedělním mimořádném summitu EU očekávala.