Článek
Stát
První formy pomoci vyhlásil stát. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že stát poskytne mimořádnou okamžitou pomoc. Půjde o dávku pro lidi v nouzi, kterou způsobila živelní katastrofa.
„V obcích postižených tornádem zajišťujeme mobilní týmy Úřadu práce, které budou vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc až 58 000 korun,“ uvedla ministryně.
Lidé zasažení tornádem budou moci od pondělí získat dotaci až dva miliony korun na obnovu obydlí po živelní pohromě. Stát také nabídne zvýhodněný úvěr až do pěti milionů. Oznámila to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Stát na to uvolní prostředky ve výši 420 milionů korun.
Ministryně financí Alena Schillerová zase uvedla, že navrhne posílení krizové složky ve výši 10 milionů korun, aby měl Jihomoravský kraj prostředky pro nezbytnou pomoc. Informovala o tom hejtmana Jana Grolicha.
Grolich vyzývá, aby lidé nejezdili na zasažená místa.
Ještě jednou prosím, nejezděte na místo. Domy musí prohlédnout statici a IZS. Mnoho u nich je poškozených tak, že se budou muset demolovat. Ať se nestane další neštěstí při odklízení. Počkejte. Vaši pomoc ještě budeme potřebovat.
— Jan Grolich (@JanGrolich) June 25, 2021
Stát by měl také získat prostředky z Fondu solidarity Evropské unie, který dlouhodobě funguje v rámci unijního rozpočtu. Unijní země peníze z něj využily už při desítkách přírodních katastrof.
Pojišťovny
Pomoc organizují také pojišťovny. Jako první by měly vyplácet zálohy všem, kteří přišli o střechu nad hlavou.
„Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace. Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno. Škody způsobené tornádem jsou pojišťovny připraveny plně hradit, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem, škody po tornádu jsou tedy zcela likvidní,“ uvedla na svém webu Česká asociace pojišťoven.
Na co si dát po tornádu pozor
Lidé zasažení tornádem by měli pořídit alespoň fotky a videa zničeného majetku. „Klienti mohou rovnou začít odklízet škody. Je třeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa. Není třeba čekat s odklízením na likvidátory,“ uvádí Česká asociace pojišťoven.
Dobrovolníci
Sbírku pro pomoc obětem pořádá Diecézní charita Brno. Lidé mohou přispět na účet číslo 4211325188/6800, variabilní symbol 2002.
Další možností je DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90. Veřejnou sbírku pořádá také Český červený kříž (číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101)
Peníze mohou lidé posílat i přes portál darujme.cz, sbírku pořádá Nadace Via. Darovat prostředky je možné také přes platformu znesnaze21.cz.
Jihomoravský kraj zřídil také krizovou linku 800 129 921, kam mohou volat dobrovolníci s nabídkou pomoci. Hlásit se mohou také přes facebookové skupiny Pomoc po Tornádu - Hodonínsko, Břeclavsko nebo Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu.