Hlavní obsah

Pomáhá lidem v Africe. Odhadl, co se stane, až tu propukne pandemie

Svět bez obalu: Obávám se, že v příštích měsících v Africe dojde k eskalaci pandemie, říká britský humanitární pracovník.Video: Milan Šíma, RFE/RL

Pro africké země, kde je na milion obyvatel k dispozici přibližně devět lůžek na oddělení intenzivní péče, představuje covid-19 obrovskou hrozbu.

Článek

Humanitární katastrofa. Tak by se daly shrnout dubnové předpovědi Světové zdravotnické organizace o rozšíření koronaviru v Africe. Tyto scénáře a obavy odborníků se ve většině zemí zatím nepotvrdily. Nejhůře zasaženým státem zůstává Jihoafrická republika, kde počet nakažených přesáhl hranici 8000. V ostatních zemích se čísla pohybují v rámci stovek. Je ale otázka, do jaké míry jsou čísla věrohodná.

„Předpovědi Světové zdravotnické organizace jsou založeny na epidemiologických modelech,“ říká Richard Walker, který dlouhodobě působí v Africe jako vedoucí programů společnosti Člověk v tísni. „Jedním z hlavních problémů je nedostatek testů a také nedostatek prostředků na vyhledávání kontaktů nakažených. Což způsobuje, že čísla, která teď máme k dispozici, jsou minimálně s otazníkem. V Zambii se po rozsáhlejším testování počet nakažených zdvojnásobil. Z asi 70 případů na 300 nebo 400. A teď je to už přes 1000 případů. V Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo, to také akceleruje - už je to několik stovek lidí. V Mali je stejná situace - také stovky lidí. Takže pravděpodobně v příštích měsících uvidíme s tím, jak se bude zvyšovat počet testů a sledování kontaktů, eskalaci nemoci covid-19.“

Zdravotní experti mluví ovšem o tom, že Afrika má velkou výhodu v tom, jak mladou má populaci, přičemž mladé lidi koronavirus tolik nenapadá. Nadto tu panují velká horka, která mohou šíření viru zpomalovat. A navíc jsou Afričané kvůli mnoha nemocím, kterým musí na kontinentě čelit, více odolní. „Jsou to všechno jen teorie. Teprve výzkum, který teď intenzivně probíhá, na to může dát odpověď,“ připomíná Walker. „Ano, Afrika má mladší populaci. Při pohledu na Evropu nebo na Západ obecně se nabízí srovnávat. Jenže ve stejný okamžik můžeme říct, že africká mládež žije v mnohem horších životních podmínkách, trpí řadou nemocí. Neexistuje prostě žádný odpovídající průzkum, který by řekl, jak to je. Co se teď snažíme dělat, je, že se díváme na všechny různé teorie. Samozřejmě doufáme v to lepší, ale máme plán i na ten horší scénář.“

Celý rozhovor s Richardem Walkerem naleznete v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv si můžete projít zde.

Související témata:

Doporučované