Článek
Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za „opravdový státní převrat“. Vládní poslanci podle ní rozhodují „o tom, že soudy mají přestat být nezávislé“.
Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.
Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.
Zákon ale podle jeho odpůrců umožní trestat a odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovaným současnou vládou. To by se týkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc nových kolegů dosazených takzvanou soudcovskou radou.
Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládaný vládní PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení takto klíčové soudcovské rady přímo rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.
Prakticky současně dnes polský nejvyšší soud dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. Ministr spravedlnosti verdikt vzápětí kritizoval jako „vážné porušení zákona“. Nově jmenovaných soudců je totiž podle agentury AFP už asi pět stovek.