Článek
Posledního medvěda v české části Krkonoš zastřelili v roce 1802. Od té doby tam šelmu nikdo nespatřil. Až do minulé soboty, kdy polský turista zavolal na policii, že v Sovím dole na úpatí Sněžky zahlédl medvědici se třemi medvíďaty. Policisté ihned kontaktovali strážce parku. „Medvíďata se dokonce postavila na zadní tlapy,” řekl Radiu Wroclaw, které o šelmě informovalo jako první, Michał Makowski z polského krkonošského parku.
Medvědi v Krkonoších? Rozhovor s mluvčím KRNAPu Radkem Drahným:
Byť turista zvířata nevyfotografoval, správci jeho svědectví berou vážně. „Splést si medvěda s čímkoliv jiným je dost těžké, takže i když jde o pozorování z řad veřejnosti, přikládáme mu velkou váhu,” říká mluvčí KRNAPu Radek Drahný a dodává, že v návrat medvěda správci ani nedoufali: „Vždycky jsme si mysleli, že Krkonoše jsou hodně protkané turistickými cestami, že by medvěd v Krkonoších neměl klidného prostoru.”
Poláci už prověřili některé stopy, o nich však nebyli schopni říct, zda patří, nebo nepatří medvědovi. Jisté není ani to, zda se medvědice v horách usadila, nebo s mláďaty pouze migruje jinam. Přes Krkonoše takto v minulosti cestovaly i jiné šelmy, které tam však nezůstaly.
V případě, že by se medvědi do Krkonoš vrátili, nemusí turisté propadat panice. Stačí, když budou dodržovat pravidla bezpečného chování, jako je tomu například v Tatrách, kde je tato šelma běžná. „Medvěd je plaché zvíře, ale jsou okamžiky, kdy není radno mu vstupovat do cesty. Například i pokud má mláďata, což by mohl být ohlášený případ. Turisté by se také neměli pohybovat v okolí jeho brlohu. Měli by se pohybovat po značených stezkách, kde je vysoký výskyt lidského pachu, a zároveň si například hvízdat či hovořit,” vysvětluje mluvčí KRNAPu.
Lidé by podle něj však nyní raději neměli chodit do volného terénu, což v 1. zóně národního parku ani nesmějí. Správci parku zároveň každoročně v létě kvůli sběračům borůvek zakazují vstup mimo stezky v částech 2. a 3. zóny.