Článek
V úterý liberální portál Onet.pl přinesl zprávu, že komise polského ministerstva zahraničí potvrdila, že polská velvyslankyně Barbara Ćwiorová šikanovala a diskriminovala zaměstnance ambasády v Praze.
O den později Onet s odkazem na zdroje z prezidentské kanceláře napsal, že Ćwiorová ve funkci končí. Ve středu ji měl odvolat prezident Andrzej Duda. Vyjádření polského ministerstva zahraničí Seznam Zprávy zjišťují.
Pokud se informace o odvolání diplomatky potvrdí, znamená to, že Ćwiorová ve funkci končí ani ne po dvou letech. Velvyslankyně, jež původně v roce 2015 usilovala o místo ambasadorky v Teheránu, se přestěhovala do Prahy v září 2018.
Po několika měsících zamířilo na Ćwiorovou podle Onetu několik stížností kvůli mobbingu, tedy šikaně nebo systematickému pronásledování zaměstnanců. Z definice pojmu může jít například o ponižování, osočování, ironizování, podceňování i obviňování.
Případ už 11 měsíců vyšetřuje varšavská prokuratura. Pokud by došlo na obvinění a případ se dostal k soudu, může za mobbing podle polských zákonů hrozit až dvouletý trest ve vězení.
Případ šikany na ambasádě se dostal na veřejnost loni v prosinci. Polské ministerstvo loni podezření z mobbingu potvrdilo, přímo jméno Ćwiorové ale nepadlo. Teď interní vyšetřování úřadu potvrdilo, že k mobbingu a diskriminaci došlo.
Věc od 30. dubna řeší disciplinární úředník, Ćwiorová svou funkci dosud vykonávala dál. Ve funkci ji má podle neoficiálních informací Onetu nahradit náměstek ministra zahraničních věcí Marcin Przydacz. V minulosti pracoval i v kanceláři prezidenta.