Článek
Na začátku listopadu přibylo do seriálové knihovny Netflixu nové dokumentární dílo. Americká společnost natočila pětidílný seriál Ďábel od vedle (The Devil Next Door), který pojednává o Johnu Demjaňukovi, ukrajinsko-americkém válečném zločinci, který byl dozorcem v německých koncentračních táborech za druhé světové války.
Forma historického seriálu se ale znelíbila Polsku. Premiéru Mateuszovi Morawieckému vadí, že Netflix vyznačil na mapě, která se v seriálu objeví, německé koncentrační a vyhlazovací tábory na současné mapě Polska.
Dílo tak nezohledňuje fakt, že bylo Polsko okupované a jeho tehdejší hranice byly jinde než v současnosti. Neznalec historie může podle Morawieckého nabýt dojmu, že tábory smrti spravovali Poláci.
Na mapě je mimo jiné vyobrazen také Terezín, který je zakreslen uvnitř současné České republiky. Místo bylo přitom v minulosti pod správou nacistické říše a nespadalo pod českomoravský protektorát.
Polský premiér poslal do Netflixu dopis adresovaný Reedu Hastingsovi, výkonnému řediteli společnosti, ve kterém napsal, že je velmi důležité „uctít památku a zachovat pravdu o druhé světové válce a holokaustu“.
Morawiecki dodal, že „jistá díla“ na Netflixu jsou extrémně nepřesná a přepisují historii.
Do věci se vložilo také polské ministerstvo zahraničí, které napsalo na Twitter příspěvek, ve kterém viní Netflix z dezinterpretace. Ministerstvo k textu přiložilo dvě mapy. Jednu, která se objevila v seriálu, a druhou, která ilustruje polsko-německé hranice za druhé světové války.
.@Netflix, stay true to historical facts!
— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) November 10, 2019
During the time which the “The Devil Next Door” series describes, Poland’s territory was occupied, and it was Nazi Germany who was responsible for the camps. The map shown in the series does not reflect the actual borders at that time. pic.twitter.com/W5i8C9THo3
„Zůstaňte věrní historickým faktům!“ píše se na Twitteru polského ministerstva. „Během dob, které popisuje seriál Ďábel od vedle, bylo polské území okupované a byli to němečtí nacisté, kdo byli zodpovědní za ty tábory. Mapa, která se objevila v seriálu, nereflektuje skutečné tehdejší hranice.“
Stejné dvě mapy přiložil také Morawiecki ke svému dopisu Netflixu. „Věřím, že tato hrůzná chyba byla spáchána omylem,“ napsal Reedovi.
Zákon o holokaustu
V Polsku je téma druhé světové války, Židů, holokaustu a německých vyhlazovacích táborů velmi citlivou záležitostí. Popírání holokaustu je trestné v 16 zemích světa včetně České republiky. V Polsku však šli ještě dále.
Minulý rok byl vyhlášen zákon o Ústavu paměti národa (známý jako zákon o holokaustu), který mimo jiné zakázal jakékoli spojování Polska se zvěrstvy, která páchali nacisté za druhé světové války. V případě provinění hrozil Polákům až tříletý trest.
Mezinárodní vlna nevole, která se po podepsání zákona zvedla, donutila polské zákonodárce vyškrtnout ze zákona kontroverzní pasáž a hrozbu trestu odebrat.
Někteří historici míní, že Polsko si zákonem jen zakrývá oči před nepříjemnou pravdou a snaží se téma odsunout do ústraní. Ačkoli byli polští obyvatelé silně postiženi nacistickým řáděním, někteří z nich se podíleli na protižidovských akcích. Před dvaceti lety například vyšlo najevo, že Poláci v roce 1941 zavraždili 340 Židů v obci Jedwabne. Podíl nacistů na tomto zločinu dosud není zcela objasněný.