Hlavní obsah

Polsko může z EU odejít dřív, než se komukoli zdá, řekl Tusk

Foto: Profimedia.cz

Bývalý polský premiér i předseda Evropské rady Donald Tusk.

aktualizováno •

Polsko může přestat být členem Evropské unie dříve, než se komukoli zdá, varoval dnes v televizi TVN24 bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. V průzkumech veřejného mínění je ale stále většina proti.

Článek

Evropská komise vede se současnou polskou národně-konzervativní vládou spory týkající se základních hodnot sedmadvacítky a zástupci polských vládních strany kvůli tomu na Brusel tvrdě útočí. „Přirovnávání Bruselu či Evropské unie k Sovětskému svazu nebo hitlerovské okupaci, taková slova nezůstanou bez následků, nejsou beztrestná. Ničí naši pověst v Evropě,“ řekl Tusk. Taková prohlášení zazněla ve čtvrtek od místopředsedy parlamentního klubu nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Marka Suského.

Ve středu šéf parlamentního klubu PiS a místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki řekl, že Polsko „musí hledat drastická řešení“ ve vztahu s EU, a zmínil příklad Britů, kterým „nevyhovovala diktatura bruselské byrokracie, a tak odešli“. Mluvčí vlády i mluvčí ministerstva zahraničí pak ujišťovali, že Polsko z EU nevystupuje, a sám Terlecki řekl, že takzvaný „polexit (odchod Polska z EU) je humbuk vymyšlený (hlavní opoziční stranou) Občanskou platformou a (nezávislou) televizí TVN24“.

Podle Tuska, který se před časem vrátil do polské politiky a je úřadujícím šéfem Občanské platformy, mají zástupci současné vládnoucí garnitury vážné politické dilema. „Většina z nich je přesvědčená, že Unie je v nejlepším případě nepříjemnou nutností“. Zároveň prý přemýšlejí o tom, jak se „bruselské okupace“ zbavit a „Polsko vysvobodit“. Tusk si myslí, že události, jako byl brexit, tedy britský odchod z EU, nebo případný stejný krok Polska, se nestávají proto, že je někdo naplánoval, ale proto, že „někdo neuměl naplánovat alternativu k takovému dramatu“.

Už roky trvající spor mezi Bruselem a vládou PiS o polskou justiční reformu se v posledních dnech vyostřil. Evropská komise ve středu požádala Soudní dvůr EU, aby Polsku vyměřil pokutu za to, že se nepodřídilo soudnímu příkazu, podle něhož má zastavit činnost disciplinární komory trestající soudce.

Veřejnost polexit roky odmítá

Průzkumy veřejného mínění v posledních letech opakovaně ukazují, že drtivá většina Poláků o vystoupení z EU nestojí.

To potvrdil i nedávný průzkum deníku Rzeczpospolita. Pro vystoupení z EU podle něj bylo jen 17 % respondentů, 62,2 % bylo proti a zbytek neměl jasný názor. Podle anglojazyčného serveru Notes from Poland šlo ale o největší podporu polexitu za poslední dekádu.

Například loni na podzim, kdy bylo v rámci vztahů Varšavy a EU velkým tématem polské veto evropského rozpočtu, bylo pro zachování členství v EU v průzkumu 80 % respondentů, 11 % bylo proti a zbytek nerozhodnutý.

EU je pro Polsko až moc velkým přínosem, říká analytik

Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky si vystoupení z EU kromě polské veřejnosti ve skutečnosti nepřejí ani politici z vládnoucí strany. „Bezpečnostní a hospodářský přínos pro Polsko je tak obrovský, že i pro většinu politiků vládnoucího tábora by to byl obrovský problém. Nechtějí, aby se evropské instituce tolik vrtaly do domácích záležitostí, to je podstata sporu, a snaží se získat co nejvíce prostoru,“ uvedl ve čtvrtek pro Český rozhlas Plus Dostál.

„Vystoupení Polska z EU si nedovedu představit a nikdo ze skutečně vlivných a vážně uvažujících politiků si to v Polsku nepřeje,“ dodal.

Doporučované