Hlavní obsah

Polská premiérka Szydlová čelí kritice. Vzpomínku na smutnou historii prý zneužila k politické kampani

Beata Szydlová mluvila v Osvětimi o imigraci. Video: Háta Sassmannová

U příležitosti 77. výročí prvního transportu Židů do koncentračního tábora přednesla Beata Szydlová řeč, kde kritizovala imigraci. Podle kritiků tak zneužila historii pro politickou kampaň.

Článek

Polská premiérka Beata Szydlová si vysloužila kritiku, když během pietního aktu u příležitosti 77. výročí prvního transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi skrytě hájila vládní protiimigrační politiku. Vyjádření Szydlové prý bylo nevhodné vzhledem k okolnostem a místu, napsala agentura AP. Za války nacisté v komplexu Osvětim-Březinka povraždili 1,1 až 1,5 milionu lidí. Mezi prvními oběťmi byli Poláci, kteří bojovali proti německé okupaci.

„V dnešní neklidné době je Osvětim důležitou lekcí, která nám ukazuje, že je nutné udělat vše k obraně bezpečnosti a života občanů," řekla Szydlová.

Tento výrok byl podle AP pochopen jako obrana polské vládní politiky vůči imigrantům. Polsko společně s Českou republikou a Maďarskem odmítlo plnit kvóty na přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka, Evropská komise proto vůči těmto třem zemím zahájila řízení pro neplnění unijních povinností.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) vyjádření Szydlové nejdříve zveřejnila na svém Twitteru. Komentář však vyvolal šok a nařčení ze zneužívání historie pro politické účely, strana ho tak následně smazala.

„Taková slova by polský premiér na tomto místě neměl nikdy vyslovit," napsal na Twitteru předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.

Premiérka podle kritiků využila k vládní propagandě největší hřbitov Evropy. „Szydlová dnes ukázala, že ke své primitivní propagandě bez problémů využije živé Araby i mrtvé Židy," napsal na svém Twitteru redaktor polské verze týdeníku Newsweek Tomasz Lis.

„Osvětim nám musí připomínat potřebu bránit univerzální lidská práva, ne zavírání hranic uprchlíkům," řekl Rafal Pankowski, šéf organizace Nikdy více zabývající se problematikou rasismu a extremismu.

Podle vládního mluvčího Rafala Bochenka premiérčina řeč neobsahovala žádný nesnášenlivý podtext, ale soustředila se na polské utrpení a hrdinství během druhé světové války.

Související témata:

Doporučované