Článek
Článek si také můžete pustit v audioverzi.
Do letošního jara byl Jan Krejčí náměstkem středočeského policejního ředitele. Slibně rozjetá kariéra mu skončila v noci 29. dubna: za volantem služebního auta mu hlídka naměřila 2,4 promile alkoholu.
Nadřízení Krejčího vzápětí zbavili funkce a nyní – pět měsíců po incidentu – byl podle zjištění Seznam Zpráv od policie propuštěn.
„V současné době je na služební místo vyhlášeno výběrové řízení,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Mohlo by se zdát, že jde o rázný krok, při němž se policejní šéfové zbavili důstojníka s vážným proviněním, avšak krajský policejní ředitel mohl svého náměstka propustit ze služby hned v dubnu. Místo toho ho postavil mimo službu, takže Jan Krejčí pobíral polovinu platu do doby, než nadřízený rozhodl o propuštění.
Jak už Seznam Zprávy popsaly, Jan Krejčí i po sesazení z funkce náměstka bral nadále slušné peníze. V jeho funkci se měsíční plat pohybuje až okolo 80 tisíc korun, takže v režimu „mimo službu“ si mohl přijít zhruba na 40 tisíc. Kdyby ho od policie ihned propustili, nedostával by ani korunu.
Exnáměstek Krejčí pobyl v postavení mimo službu pět měsíců. Peníze mu přestaly plynout od 24. září, kdy ho Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ten den ho také středočeský policejní ředitel Václav Kučera propustil ze služby.
Proč až po pěti měsících? Ředitel Kučera tvrdil, že o Krejčího incidentu nemá žádné oficiální informace, takzvaně nic na papíře. A že musí počkat, až vyšetřovatelé GIBS začnou jeho náměstka stíhat. Stalo se to právě až koncem září.
Jan Krejčí už dříve řekl, že netuší, proč zůstává mimo službu s polovičním platem. „Služební funkcionář prostě využil instrumenty, které se mu nabízely. Určitě zvážil všechny varianty,“ řekl.
Podobné případy v minulosti končily okamžitým svléknutím uniformy. A tvrdý postup proti policistům, kteří pili a pak řídili, schválil v roce 2010 i Nejvyšší soud. Třeba v případě policisty z Ostravska, který měl v krvi tolik alkoholu, jako by před jízdou vypil sedm piv.
Nepomohla mu obrana, že jel za nemocným otcem. Podle Nejvyššího soudu se bez ohledu na okolnosti jednalo o hrubé porušení služební přísahy.
Odborová aliance Odborová aliance IZS před čtyřmi lety na základě statistik spočítala, že čím má policista vyšší funkci a vyšší hodnost, tím spíš se ve službě udrží i po podezření z trestného činu. Zatímco řadoví policisté dostávají okamžitou výpověď, ti na lepších místech jsou jen postaveni mimo službu i s částí platu. Nebo mohou dokonce dál bez omezení pracovat.