Článek
Už půl roku policie stíhá kvůli podezření z vydírání bývalého ředitele pražské hygieny Jana Jarolímka. A to v neobvyklé kauze: Podle kriminalistů byl Jarolímek členem skupiny, která nutila jednoho ze zaměstnanců, ať jí měsíčně odevzdává desítky tisíc. A ať si na to vydělává pomocí úplatků.
Podle zjištění Seznamu teď policisté obvinili sedmatřicetiletého Jarolímka z dalšího trestného činu – tentokrát z takzvaného porušení tajemství dopravovaných zpráv. Jarolímek se totiž podle kriminalistů neoprávněně dostával k interní komunikaci lidí z bývalého pracoviště. V době, kdy byl už kvůli podezření z vydírání postaven mimo službu.
Jde o trestný čin se sazbou až dva roky vězení.
Jarolímek, který se Seznamem v minulosti komunikoval přes e-mail, nereagoval ani na opakovanou žádost o vyjádření. První e-mailovou zprávu dostal od Seznamu už před dvěma týdny. Zůstala bez odpovědi.
Podle dvou zdrojů Seznamu se nové obvinění týká dokumentů, které na pražské hygieně vznikly po Jarolímkově odchodu loni na podzim. Jarolímka kvůli obvinění z vydírání postavilo Ministerstvo zdravotnictví dočasně mimo službu. A nahradila ho lékařka Zdeňka Jágrová. Chtěla například zadat audit hospodaření, protože se domnívala, že po Jarolímkovi mohly zůstat podezřelé výdaje nebo zakázky.
Jarolímek se bránil oficiálními dopisy. A v některých z nich citoval z dokumentů, které oficiální cestou nemohl získat – byly to interní materiály hygienické služby. Proto tedy obvinění z porušení listovního tajemství. Jak se k dokumentům dostal, není jasné.
Pražská policie, která vyšetřování vede, nechtěla přes své mluvčí informaci o novém obvinění potvrdit. Nicméně bývalý ředitel Jarolímek poslal na Ministerstvo zdravotnictví oznámení, že má na krku nový případ – tak mu to ostatně ukládá úřednický zákon.
„Pan Jarolímek informoval dne 14. května 2019 státního tajemníka Ministerstva zdravotnictví o této skutečnosti. Splnil tak svoji zákonnou povinnost informovat služební orgán,“ potvrdila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Vyšetřování hlavního Jarolímkova případu, tedy podezření z vydírání, detektivové dokončují a podle informací Seznamu se chystají státnímu zástupci navrhnout Jarolímkovu obžalobu.
Kauzu rozjel úředník hygieny Jiří Pěkný, bývalý ředitel České obchodní inspekce. Tajně si nahrával rozhovory se dvěma kolegy – Zdeňkem Vališem a Radimem Burešem, mimochodem někdejším ředitelem bezpečnostního odboru Hradu v éře prezidenta Václava Klause.
Vališ s Burešem podle toho, jak si nahrávky vyhodnotila policie, nutili Pěkného, ať jim odevzdává odměny, které dostával k platu. Peníze pak podle kriminalistů nosili právě řediteli Jarolímkovi. „Všichni obvinění zjevně ve shodě požadovali neoprávněně po poškozeném (Pěkném) finanční plnění ve prospěch obviněného ředitele RNDr. Jana Jarolímka, PhD., MBA,“ píše se v dokumentu o zahájení trestního stíhání z loňského podzimu.
Na jedné z nahrávek i další obviněný úředník Vališ přiznává, že řediteli Jarolímkovi také nosí vlastní peníze z prémií.
Když si vedoucí oddělení výživy Pěkný postěžoval, že už takhle přišel o spoustu peněz, dostal od obviněného Bureše radu: „Jsi blázen, že to dáváš ze svého – ber úplatky od majitelů restaurací.“
Vyšetřovatelé na druhou stranu nemají přímý důkaz, že peníze inkasoval přímo Jarolímek. Usuzují to ale právě z nahrávek a Pěkného výpovědi. Loni v létě pak nastražili past: Dali Pěknému označených 20 tisíc, aby je odevzdal Burešovi. Čekali, že je pak najdou u ředitele Jarolímka.
Peníze se však nikdy nenašly. Přesto kriminalisté celou skupinu pozatýkali a obvinili. Trojici Jarolímek-Bureš-Vališ, pokud případ dojde k soudu, hrozí až osm let.