Článek
Jen v letech 2010 až 2013 zaplatily firmy z holdingu Agrofert za reklamu na farmě Čapí hnízdo nedaleko středočeských Olbramovic 280 milionů korun. Policie od jara tohoto roku prověřovala, zda přitom nedošlo k daňovým deliktům. A aktuálně vyhodnotila svá podezření jako vážná a zahájila podle zjištění zpravodajského webu Neovlivní.cz úkony v trestním řízení.
„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně,“ potvrdila nyní pro Neovlivní.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.
Možné krácení daně mělo probíhat právě u firem z holdingu, které vysoké částky za reklamu platily, a tím si snižovaly daňový základ. Zároveň mělo jít o klíčové prostředky zajišťující Čapímu hnízdu dostatek peněz na splácení úvěrů.
První informace o podezření dorazily do Česka od německého finančního úřadu již v roce 2014. Tomu se nezdály platby, jež farmě, kterou premiér Andrej Babiš označil kdysi za svůj nejlepší nápad, posílala německá pobočka Agrofertu. V té době ovšem řídil ministerstvo financí, pod které Finanční správa spadá, právě Andrej Babiš.
Stejné podezření pak zopakoval posudek, který si nechala vypracovat policie v rámci prověřování možného dotačního podvodu v souvislosti s Čapím hnízdem. V této kauze již policie premiéra či členy jeho rodiny obvinila a nyní státní zástupce rozhoduje, zda podá obžalobu.
Andrej Babiš i Agrofert jakákoliv pochybení v případě čerpání 50milionové evropské dotace na farmu i v případě plateb za reklamu odmítají.
Kromě toho aktuálně české úřady řeší předběžné auditní zprávy Evropské komise. Ty konstatovaly střet zájmů českého premiéra, protože podle auditorů nadále ovládá koncern Agrofert, který zaparkoval v roce 2017 do svěřenských fondů. Česku proto hrozí, že bude muset vracet do evropského rozpočtu stamiliony korun.