Článek
„Nyní probíhá prvotní fáze přípravného řízení označená jako prověřování. Smyslem prověřování je objasnění a prověření skutečností, které mohou nasvědčovat tomu, že mohl být spáchán trestný čin,“ potvrdil Respektu a Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Týdeník dodal, že „pod dozorem rakovnického státního zastupitelství detektivové zjišťují, zda na zámku v Lánech, kde prezident před hospitalizací v nemocnici dlouhodobě pobýval, nespáchali lidé z jeho blízkosti trestný čin neposkytnutí pomoci. Státní zastupitelství v Praze 6 pak dozoruje prověřování možného padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. V obou případech hrozí případným pachatelům dva roky vězení.“
Podle Aktuálně.cz policisté „prověřují, zda se lidé okolo Zemana v Lánech nedopustili trestného činu neposkytnutí pomoci. A to předtím, než v neděli 10. října těsně po návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) sanitka převezla prezidenta do nemocnice. Ze záběrů zveřejněných Novinkami je patrné, že Zeman byl při vykládání ze sanitky v nemocnici v bezvládném stavu.“
Týdeník Respekt dodává, že policii rovněž zajímá, „zda se okolí prezidenta nedopustilo padělání jeho podpisu na dokumentu, který svolává novou Sněmovnu na 8. listopadu. A zároveň s tím, zda nedošlo rovněž k přisvojení pravomocí prezidentského úřadu. Zeman listinu podepsal před šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, policie se však zabývá okolnostmi celé události a tím, nakolik šlo o vědomé rozhodnutí. Vondráčka za prezidentem bez vědomí lékařů přivedl kancléř Vratislav Mynář v době, kdy od lékařů věděl, že hlava státu není schopná vykonávat pracovní úkony.“
Jak napsaly Seznam Zprávy, předseda Senátu Miloš Vystrčil 18. října na tiskové konferenci citoval z dopisu Ústřední vojenské nemocnice. Podle lékařů není prezident Miloš Zeman schopen v současnosti vykonávat funkci. „Dle názoru nemocnice není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dle názoru nemocnice je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ uvedl Vystrčil.
Tři dny poté Hrad, konkrétně kancléř Vratislav Mynář, novinářům pustil krátké video pořízené týden předtím, na kterém prezident Miloš Zeman v nemocnici podepisuje dokument o svolání Poslanecké sněmovny.
Prezident na videu říká: „…svolání Sněmovny na nejzazší termín, což je osmého, poněvadž německé přísloví Zeit gewonnen, alles gewonnen.“ Závěrečný citát v němčině od italského diplomata Niccoló Machiavelliho znamená: Získán čas, získáno všechno.
Senátory však video nepřesvědčilo. Vystrčil uvedl, že ani po zveřejnění videa prezidenta, na kterém podepisuje listinu ke svolání nové Poslanecké sněmovny, se nic nemění na plánovaném postupu o případném odebrání jeho pravomocí. „Domluvený postup zůstává v platnosti. Pokud by došlo k případnému hlasování o tom, zda některé prezidentovy kompetence mají dočasně vykonávat premiér a předseda Poslanecké sněmovny, tak bude rozhodováno až na základě posudku (nemocnice a ošetřujícího lékaře, pozn. aut.), který budeme mít těsně před tímto hlasováním,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Předsedu Senátu osobně video nepřesvědčilo, že by byl prezident schopný vykonávat svou funkci. V tomto se spoléhá pouze na zprávu Ústřední vojenské nemocnice. Podle něj možná ale nebude ani nutné, aby si Senát před případným hlasováním o aktivaci článku 66 ústavy vyžádal další informaci o zdravotním stavu prezidenta Zemana, pokud Ústřední vojenská nemocnice, kde je hospitalizován, bude pokračovat ve veřejném informování o jeho stavu.
Zatím není ale jasné, kdy budou senátoři jednat o stavu prezidenta Zemana a případném přenesení některých jeho pravomocí na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Nicméně jedním z možných termínů mimořádné schůze horní komory bude úterý 9. listopadu.