Článek
Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil trestní stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara.
Jsou obviněni ze zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.
„Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přesto ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.
Obvinění je podle státního zástupce Jarolímka výsledkem prověřování trestního oznámení, které před dvěma lety podala Platforma evropské paměti a svědomí. Ta se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.
„Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové archivní dokumenty, které prokazují, že obvinění byli informováni o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout,“ uvedl.
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu v obvinění tvrdí, že kvůli nečinnosti tří vysoce postavených funkcionářů komunistického režimu bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.
Za celou éru studené války je však počet obětí mnohonásobně vyšší.
Před šesti lety například vědci z rakouského Institutu Ludwiga Boltzmanna na základě studia dokumentů československé tajné policie uvedli, že jen na hranici Československa s Rakouskem bylo při pokusu o přechod hranice zabito 129 lidí.
Údaje českých badatelů pak za léta 1948–1989 hovoří souhrnně o zhruba třech stovkách obětí. Nešlo jen o Čechy a Slováky, ale také o občany Polska, NDR, SRN, Maďarska či Rakouska.
Žalobce Jarolímek uvedl, že aktuální stíhání má souvislost s trestním řízením vedeným ve Spolkové republice Německo. „Vytvořili jsme s německými prokurátory společný vyšetřovací tým a inspirovali se jejich případy z devadesátých a nultých let,“ vysvětlil.
Bavorské úřady vyšetřují někdejší členy Ústředního výboru Komunistické strany Československa a příslušníky komunistické Pohraniční stráže kvůli údajným vraždám čtyř občanů komunistické Německé demokratické republiky, kteří byli v letech 1967 až 1986 na útěku do tehdejšího západního Německa a Rakouska.